Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Augustowscy radni proponują, by miasto dokapitalizowało Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej
Dzięki temu wszystkich kosztów jej funkcjonowania nie ponosiliby mieszkańcy. A to mogłoby spowodować obniżenie cen za ciepło.
O pomyślę opowiadał na wczorajszej (1.09) konferencji prasowej Leszek Cieślik.
Myślę, że wystarczyłoby około 6 milionów złotych, które mogłyby spowodować, że cena ciepła byłaby obniżona. Spółka miałaby wówczas środki na zakup węgla. Prowadzi ona teraz inwestycję, na którą musiała zaciągnąć pożyczkę. Kupując opał też musi brać kredyt. Jego koszt obciąży ten zakład, ale również i mieszkańców, jeżeli nie będzie wsparcia ze strony miasta.
Radny Adam Sieńko nawiązał do wydarzeń z ubiegłotygodniowej sesji. Wówczas opozycja wyszła z sali, przerywając debatę nad realizacją projektu Olimpijski Augustów, do którego miasto musi dołożyć 23 miliony złotych.
To był nasz protest wobec priorytetów, które są obecnie realizowane w mieście. Sytuacja jest nadzwyczajna, więc trzeba podejmować nadzwyczajne decyzje. Czasami z czegoś należy zrezygnować, by mieszkańcy nie ponosili wszystkich kosztów. Żeby były one maksymalnie minimalizowanie, a augustowianie nie płacili 100% opłat za zawirowania na rynku. Taka była nasza intencja. Mówiliśmy wówczas, że zgłaszane inwestycje są potrzebne, ale nie w dzisiejszych, trudnych czasach.
W Augustowie od 1 września mieszkańcy płacą więcej za ogrzewanie średnio o 51 proc.
Powodem jest znaczny wzrost jego kosztów.
Choć burmistrz zwołał nadzwyczajną sesję, augustowscy radni nie przegłosowali wczoraj (23.08) uchwały umożliwiającej wyłożenie z samorządowej kasy dodatkowych pieniędzy na budowę nowych obiektów sportowych.
Przed takim pytaniem stoją urzędnicy tamtejszego magistratu, którzy podjęli trzecią już próbę znalezienia wykonawcy budowy miejskich obiektów sportowych.