Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Od dziś część ulicznych latarni w Suwałkach będzie w nocy wyłączana
To pomysł władz miasta na oszczędności. Po godz. 23 ciemności zapanują m.in. na boisku przy ulicy Wileńskiej, na Reja od wiaduktu nad obwodnicą do granic miasta, czy na Pileckiego. Z kolei m.in. na ulicach 100-lecia Niepodległości, części Bakałarzewskiej, czy na Piaskowej włączona będzie tylko co druga lub co trzecia latarnia.
Zdaniem dyrektora Zarządu Dróg i Zieleni Tomasz Drejera, nie powinno wpłynąć to na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców.
- Jesteśmy zmuszeni oszczędzać energię elektryczną. W związku z tym będą całkowite wyłączenia na niektórych ulicach, gdzie przede wszystkim nie ma zabudowy. Tak jak chociażby odcinek ulicy Staniszewskiego. Wiemy bardzo dobrze, że tam albo w ogóle nie ma mieszkańców, albo bardzo niewielu. Natomiast na części ulic będzie wyłączona co któraś latarnia, ale po 23:00. W tym przypadku kwota oszczędności nie przekracza 50 tysięcy złotych w ciągu całego roku. No ale to jest 50 tysięcy, które zostanie w kasie miejskiej na inne wydatki.
Jednak według przewodniczącego opozycyjnego w suwalskiej radzie miejskiej klubu PiS Jacka Juszkiewicza, wyłączanie latarni to niezbyt trafiony pomysł.
- Trzeba podkreślić, że tam mieszkają mieszkańcy naszego miasta. Jeżeli ta gęstość zaludnienia jest troszkę mniejsza niż bliżej centrum, to przecież nie znaczy, iż te osoby, które też płacą podatki, mają z tego powodu cierpieć. Myślę, że te oszczędności nie są warte takiego rodzaju ograniczeń. Ostatnie pomysły związane z poszukiwaniem w mieście oszczędności chyba są nie do końca przemyślane.
Przypomnijmy, że podobne rozwiązanie wprowadzono w Suwałkach w kwietniu 2020 roku. Wtedy władze miasta szukały oszczędności w związku z pandemią koronawirusa.
Całkowite wyłączenie oświetlenia:
boisko przy ul. Wileńskiej, boisko przy ul. Jagiełły 48, Staniszewskiego, Reja odcinek zamiejski – od wiaduktu nad obwodnicą Suwałk do granic miasta, Raczkowska na odcinku od przejazdu kolejowego do granic miasta, Wojska Polskiego (na wysokości byłego zajazdu „Cowboy”), Północna od ul. Pileckiego do granic miasta, Pileckiego, Wyszyńskiego od ul. Pileckiego w kierunku ogródków działkowych, Innowacyjna, Walerego Romana, Utrata od ul. 100-lecia Niepodległości do wysokości Aresztu Śledczego, Majerskiego, Dąbrowskiego (część ulicy), Rzemieślnicza, Hubala.
Częściowe wyłączenie oświetlenia:
Wyszyńskiego – oświetlenie parkowe przy DPS Kalina, Armii Krajowej na odcinku od ul. Reja do ul. Pułaskiego, Sikorskiego od ul. Grunwaldzkiej do granic miasta, oświetlenie garaży od ul. Lityńskiego 16 do ul. Kowalskiego 23, Grunwaldzka od ul. Bakałarzewskiej do ul. Powstańców Wielkopolskich, Bakałarzewska od ul. Grunwaldzkiej do granic miasta, 100-lecia Niepodległości, Sejneńska od przejazdu kolejowego do granic miasta, Piaskowa, Leśna (z wyłączeniem ul. Wojska Polskiego i dublera pomiędzy ul. Krakowską i ul. Wojska Polskiego), Aleksandry Piłsudskiej, Raczkowska od ul. Warszawskiej do ul. Wojczyńskiego, Piekarskiego.