Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Mimo napiętej sytuacji na wschodniej granicy, gmina Płaska nadal współpracuje z białoruskimi partnerami
Od poprzedniego roku realizuje projekty mające promować obszaru Kanału Augustowskiego.
Mówi wójt Wiesław Gołaszewski.
Z ogromnymi kłopotami realizujemy teraz trzy projekty na pograniczu polsko – białoruskim. Mamy partnerów z obszaru strefy Kanału Augustowskiego po drugiej stronie granicy. Są to między innymi Grodno czy Sopoćkinie. Próbujemy skończyć to, co zaczęliśmy już rok temu. Postaramy się również zorganizować wspólny spływ kajakowy i rajd rowerowy. Mam nadzieje, że do końca naszej współpracy w tym roku będzie to możliwe.
W ramach współpracy powstaną trzy publikacje. Będą to przewodniki: „Dziedzictwo kulturowe Kanału Augustowskiego” oraz „Kajakiem wzdłuż Kanału Augustowskiego”, a także album fotograficzny „Drogą wodną z Augustowa do Grodna i z powrotem”. Miasta partnerskie przygotują również wspólny internetowy katalog imprez kulturalno-rozrywkowych nad Kanałem Augustowskim.
Te albumy będą dostępne u nas w gminie oraz w naszym Centrum Informacji Turystycznej. Nie wiemy jeszcze, czy będą one całkowicie bezpłatne. Na pewno będziemy musieli na nie niemało wydać, więc chcemy odzyskać chociaż część poniesionych kosztów. Nie będziemy mogli ich rozdawać za darmo. Nie chcemy też, by ktoś brał je niepotrzebnie.
Publikacje będą gotowe na początku lata.
Droga ta nie tylko łączy dwie gminy w powiecie augustowskim, ale ma ogromne znaczenie turystyczne oraz strategiczne.
Wójt zapowiada interwencję, ale wcześniej musi zebrać dokumentację, która pozwoli na odstrzał zwierząt.
Obecnie najbliższy takich punkt znajduje się w Augustowie. A to z Płaskiej 25 kilometrów.