Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Normy pyłów znowu zostały w wielu punktach Suwałk przekroczone wielokrotnie
Pokazały to tuż przed świętami czujniki znajdujące się przy ulicach Skłodowskiej-Curie, Wojska Polskiego i Raczkowskiej. Wszędzie tam znajdują się domy i kamienice, które nie są podłączone do sieci ciepłowniczej.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Mówi radny Wojciech Pająk.
- Szacujemy, że w Suwałkach jest więcej rocznie o około 50 zgonów spowodowanych przez skutki wdychania pyłów zawieszonych, wdychania benzopirenu, który pochodzi ze spalania złej jakości węgla i drewna. Tym wszystkim oddychamy przez długi czas. W takich sytuacjach meteorologicznych, jakie mamy w ostatnich dniach, czyli chłodne powietrze i lekki wiatr czapa zanieczyszczeń spowija cały zalew Arkadia, osiedle Kolejowe czy okolice Szpitalnej.
Problem pojawia się regularnie od wielu lat. Radny Jacek Juszkiewicz nie ma złudzeń, że w najbliższym czasie sytuacja się poprawi.
- Wydawało się, że będzie lepiej. Wiele osób przeszło na ogrzewanie gazowe, część na pellet. Jednak teraz, gdy gaz podrożał ludzie rezygnują z podpisywania umów i powracają do starych źródeł ogrzewania. Na ostatniej sesji rady miasta prezydent zauważył, że 200 tysięcy, które zostało zabezpieczonych na wymianę źródeł ogrzewania, być może nawet nie będą wykorzystane. Ponieważ przy obecnych cenach wiele osób się na to nie zdecyduje.
Przypomnijmy, że jakość powietrza w Suwałkach każdy mieszkaniec może sprawdzić sam na stronie www.airly.org
Anna Auron-Wasilewska, Jakub Mikołajczuk
200 złożonych wniosków oraz 174 wymienione kotły - to podsumowanie działania programu „Czyste Powietrze” w powiecie augustowskim w 2020 roku.
Taki pomysł ma radna Anna Ruszewska, która proponuje stworzenie specjalnego programu, wspomagającego walkę ze zmianami klimatu.