Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Tylko do końca miesiąca trwa ogłoszony przez rząd konkurs „Rosnąca odporność”
Gminy mogą w nim zdobyć nawet milion złotych. Tyle wynosi nagroda dla samorządu z każdego polskiego powiatu, gdzie od 1 sierpnia do 31 października zanotowano najwyższy wzrost poziomu szczepień przeciwko COVID-19. Druga w kolejności gmina otrzyma 500 tys. zł, a trzecia - 250 tys.
Do tej pory w powiecie augustowskim najlepszy wynik osiągnęła gmina Sztabin. Mówi wójt Jarosław Karp.
W Sztabinie mamy jeden punkt szczepień, ale wielu mieszkańców jeździ w tym celu do Augustowa. Nikogo nie namawiamy na siłę. To jest wybór każdego mieszkańca. Wszędzie natomiast mówimy o bezpiecznym funkcjonowaniu, czyli żeby szkoły mogły spokojnie działać, a wszystkie jednostki były odpowiednio zabezpieczone i żeby ta epidemia już do nas nie wróciła.
Z kolei w powiecie suwalskim największy przyrost nastąpił w gminie Filipów. Wójt Tomasz Rogowski uważa, że duży wpływ na to miała kampania promocyjna, jaką przeprowadzono wśród mieszkańców.
Staramy się informować o tym mieszkańców. Zrobiliśmy nawet taką kampanię, w której opublikowaliśmy informacje o szczepieniach oraz o miejscach, w których można tego dokonać. W Filipowie jest jeden punkt w ośrodku zdrowia. Mamy natomiast bardzo blisko do takich miejsc w Suwałkach, a jest tam wiele obiektów, gdzie można bez problemu się zaszczepić. Uważam, że pomoże to nam zwalczyć skutki ewentualnej choroby.
Natomiast w powiecie sejneńskim najlepszy wynik jak na razie zanotowało miasto Sejny.
Obecnie są one najgorsze w całym powiecie suwalskim. Przeciwko COVID-19 zaczepiło się niespełna 32 procent mieszkańców.
Paszport covidowy lub aktualne zaświadczenie o negatywnym wyniku testu wymazowego w kierunku SARS-CoV-2 muszą posiadać osoby wjeżdżające na Litwę.
Znajduje się przy ul. Hamerszmita w specjalnym kontenerze przekazanym przez Podlaski Urząd Wojewódzki.