Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Wigierski Park Narodowy. Trwa rekonstrukcja zabytkowej leśniczówki oraz renowacja dawnych przedmiotów
W ramach transgranicznego programu Polska -Litwa, niedaleko siedziby WPN rozpoczęła się rewitalizacja istniejącej od niemal 20 lat wystawy etnograficznej: „Ocalić od zapomnienia”.
Jak wyjaśnia zastępca dyrektora parku Jarosław Borejszo, cały projekt podzielono na dwa etapy.
Pierwszy etap, to jest uratowanie obiektu, w którym znajduje się ta wystawa. A jest to dawny budynek gospodarczy leśniczówki Krzywe. Budynek drewniany, z lat 20. minionego wieku, wymagający intensywnej i szybkiej reakcji. Jest remontowany, odświeżony, trochę lepiej dostosowany do warunków wystawienniczych. I to się odbywa w tym roku.
Z kolei w przyszłym roku rozpocznie się renowacja kilkuset eksponatów pochodzących od okolicznych mieszkańców. Dyrektor Borejszo zapewnia, że powstanie z nich nowa, ciekawa wystawa.
Mamy perełki, mamy przede wszystkim takie sprzęty, które były nie tylko użytkowane przez mieszkańców niewigierskich wsi, ale były również wyprodukowane w tych wsiach. Mamy kilka glinianych naczyń. Były wytworzone przez słynnych garncarzy ze Studzianego Lasu. Mamy sprzęt służący różnym technikom, jak na przykład tkanie dawnych tkanin lnianych, narzędzia do produkcji rolnej, no i różnego typu sprzęty wykorzystywane w gospodarstwie domowym.
Wystawa będzie gotowa jesienią przyszłego roku.
Park wzbogacił się w wóz strażacki, łódź motorową do patrolowania jeziora, quad oraz drona.
Cechą wyróżniająca wilki z Suwalszczyzny jest w opinii Macieja Romańskiego z WPN kolor sierści – w postaci rudych odcieni. Niestety w ostatnich latach w Wigierskim Parku Narodowym populacja wilków maleje.