Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Wojsko walczy z dezinformacją w internecie
autor: Karol Prymaka
Na stronie urzędu w Kołobrzegu pojawiła się niedawno nieprawdziwa informacja, że na Litwie imigranci brutalnie zabili księdza i mogą ukrywać się w Polsce.
Z kolei parę lat temu nieznani sprawcy włamali się na portal w Orzyszu. Zamieścili tam fake newsa, że burmistrz organizuje marsz przeciwko obecności wojsk amerykańskich.
Jak mówił gość Studia Suwałki - rzecznik prasowy Wojsk Obrony Terytorialnej płk Marek Pietrzak, tego typu działania są elementami wojny hybrydowej. Jest to szczególnie istotne w kontekście wydarzeń na naszej wschodniej granicy i rozpoczynających się za parę dni ćwiczeń Zapad 2021. Żołnierze oferują więc przygranicznym gminom specjalistyczne szkolenia dotyczące
cyberbezpieczeństwa.
- W dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej dwa lata temu rozpoczęliśmy budowę zespołu działań cyberprzestrzennych. Zgłosiła się pewna grupa specjalistów, którzy wnieśli swoje kompetencje ze środowiska cywilnego. Dzięki nim dysponujemy bardzo unikalnymi możliwościami. W takich sytuacjach można to wykorzystać. Osoby, które poprowadzą szkolenia dla gmin są ekspertami wysokiej klasy.
Z pomocy wojska na pewno skorzysta gmina Lipsk. Mówi jej burmistrz Lech Łępicki.
- Spotkam się z przedstawicielami służb, które oferują nieodpłatną pomoc i szkolenia. Będzie to polegało na sprawdzeniu naszych systemów informatycznych pod względem bezpieczeństwa, w szczególności ochrony przed włamaniami. Podjąłem pozytywną decyzję i jak tylko przyjadą odpowiedzialni za szkolenia ludzie, ustalimy harmonogram kiedy i co będzie robione.
Wojska Obrony Terytorialnej służą mieszkańcom przygranicznych gmin pomocą także w innych sytuacjach związanych z wprowadzeniem stanu wyjątkowego, na przykład wyjaśniając związane z nim ograniczenia.