Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Dowódca słynnego Dywizjonu 303 współpracował z komunistycznym wywiadem
autor: Jakub Mikołajczuk, Marcin Kapuściński
Dla wielu środowisk ta informacja jest wręcz szokująca. Pochodzący z Suwalszczyzny generał Witold Urbanowicz - bohater bitwy o Anglię współpracował z wywiadem PRL.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Taka informacja znajdzie się w Suwalskim Słowniku Biograficznym, który ma się ukazać jeszcze w tym miesiącu. A w naszym regionie Urbanowicz jest patronem dwóch szkół.
Biogram bohaterskiego pilota przygotowywał historyk Krzysztof Skłodowski, m.in. na podstawie materiałów zgromadzonych w Instytucie Pamięci Narodowej.
- Bezspornym jest fakt werbunku, zgody na współpracę i utrzymywania jej przez pewien czas. Zachowała się m.in. jego podpisana deklaracja. Spotykał się kilkukrotnie z oficerem wywiadu polskiego i przekazał mu informacje dotyczące głównie lotnictwa cywilnego oraz sieci lotnisk. Jest to na pewno skaza na tym życiorysie. Nie znamy jednak wszystkich okoliczności i szczegółów. Nie wiemy, czy było drugie dno tej działalności.
Sprawą zaskoczona jest wójt gminy Nowinka Teresa Strękowska. To tam znajduje się wieś Olszanka, gdzie urodził się dowódca legendarnego Dywizjonu 303 i gdzie jest szkoła jego imienia.
- Mieszkańcy będą bardzo zdziwieni. Cieszyliśmy się bardzo, że w 2006 roku Szkoła Podstawowa w Olszance przyjęła imię generała. Na pewno pochylimy się nad tą sprawą i jeżeli współpraca zostanie w pełni udowodniona, to pomyślimy o zmianie patrona.
Dużo ostrożniej do sprawy podchodzi Piotr Zieliński - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 11 w Suwałkach, która również nosi imię Witolda Urbanowicza. Uważa, że wojennych zasług generałowi nie da się odebrać.
Mowa o księdzu Jerzym Zawadzkim, generale Witoldzie Urbanowiczu oraz urodzonym w Suwałkach reżyserze i scenarzyście filmów animowanych Lechosławie Marszałku.
- Są dokumenty potwierdzające współpracę z tajnymi służbami PRL Witolda Urbanowicza i Lechosława Marszałka, zachowała się też informacja, że jako tajny współpracownik został zarejestrowany ksiądz Jerzy Zawadzki - mówi Andrzej Matusiewicz.
Dzisiaj (10.07) mija 79 lat od początku tzw. Bitwy o Anglię. Mało kto wie, że jeden z jej bohaterów — generał Witold Urbanowicz, dowódca słynnego Dywizjonu 303, pochodził ze wsi Olszanka, leżącej w gminie Nowinka. Do dzisiaj żyją tam jego krewni.