Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Staroobrzędowcy wygrali w sądzie, ale mają obawy, czy uda się przywrócić teren cmentarza do pierwotnego stanu

Staroobrzędowcy wygrali w sądzie, ale mają obawy, czy uda się przywrócić teren cmentarza do pierwotnego stanu

autor: Iza Kosakowska

17.03.2021, 09:28

Wracamy do głośnej sprawy działki we wsi Białogóry, w gminie Giby. Znajdują się tam dwa cmentarze staroobrzędowe. W sierpniu ubiegłego roku nowi właściciele terenu rozpoczęli prace ziemne, uszkadzając kilkanaście grobów. Śledztwo w tej sprawie prowadzi sejneńska prokuratura.

fot. Iza Kosakowska
fot. Iza Kosakowska

Jednocześnie pod koniec 2020 roku staroobrzędowcy wystąpili do sądu o uchylenie decyzji o warunkach zabudowy. W ubiegłym tygodniu Wojewódzki Sąd Administracyjny podtrzymał rozstrzygnięcie, jakie zapadło w pierwszej instancji. To oznacza, że istniejące już fundamenty trzeba rozebrać, a pozwolenie na budowę straciło ważność.

Jak mówi prezes Naczelnej Rady Staroobrzędowców w Polsce - Janusz Jewdokimow, to dobra wiadomość, ale rodzi kolejne problemy.

To jest dla nas połowiczny sukces, dlatego, że w przyszłości nic tam nigdy nie będzie budowane. Potwierdziło się, że decyzje wydawane były błędnie i niezgodnie z prawem. Ale martwimy się, cały czas o szczątki, które tam pozostały. Ten teren musi zostać przywrócony do stanu pierwotnego. Fundamenty muszą zostać rozebrane, musi też zostać rozebrana linia elektryczna, która prowadzi wzdłuż całej działki.  

To kluczowa decyzja, ale może oznaczać dalsze niszczenie grobów. Jewdokimow podkreśla, że ważne jest, aby właściciele działki chcieli w tej sprawie współpracować.  

Te prace muszą zostać wykonane przy naszej obecności i według naszych wytycznych. Absolutnie na tę działkę nie może wjechać ciężki sprzęt, ponieważ zniszczy te groby, które jeszcze nie zostały zniszczone. Nikt z nami na razie tego nie konsultował. Działka jest zabezpieczona, nikt tam nie może wchodzić z wyjątkiem właściciela terenu.

Sprawę dodatkowo komplikuje trwająca procedura wpisania obu cmentarzy do rejestru zabytków. Na terenie działki nie można prowadzić żadnych prac. Staroobrzędowcy liczą, że uda się im uzyskać zgodę właściciela na wejście i zabezpieczenie kolejnych szczątków ludzkich, które pojawiły się na powierzchni wraz z wiosennymi roztopami.

| red: kap

ZOBACZ TEŻ:


Skąd na Suwalszczyźnie wzięli się etniczni Rosjanie?

17.09.2020, 09:38

Ostatnie wydarzenia związane z profanacją opuszczonego cmentarza staroobrzędowców we wsi Białogóry, przypomniały o istnieniu na Suwalszczyźnie tej nielicznej dziś mniejszości religijno-etnicznej.


Staroobrzędowcy strzegą w Sejnach miejsc, gdzie zwieziona została ziemia z działki we wsi Białogóry

31.08.2020, 09:14

To właśnie tam w gminie Giby zlokalizowano dwa cmentarze starowierów. Miało na nich dojść łącznie do około 400 pochówków.


O staroobrzędowcach w suwalskim Muzeum Okręgowym

15.05.2018, 07:02

Już w tym tygodniu odbędzie się drugie spotkanie z cyklu „Dawne wielokulturowe Suwałki”. Tym razem bohaterami będą staroobrzędowcy.





ZNAJDŹ NAS





Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego




Źródło fot. Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Suwałkach
20.11.2024, 07:25, akt. 09:45

Będzie to sentymentalna podróż w czasie







Fotolia.com
14.11.2024, 08:38, akt. 08:40

Wilki w regionie nadal sprawiają problemy







źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok