Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Czy ścieżka kinezyterapii w Augustowie jest przeznaczona dla kuracjuszy sanatoriów, czy dla komandosów?
Pytają o to radni oraz mieszkańcy. Ich zdaniem ścieżka jest w wielu miejscach niebezpieczna.
Mówi radny Adam Sieńko.
- Wybór tych urządzeń, które miały służyć rehabilitacji w plenerze, jest co najmniej dziwny. To jest ścieżka zdrowia dla komandosów, a nie dla osób, które przyjadą do sanatorium. Niektóre elementy zagrażają zdrowiu potencjalnych użytkowników. Najbardziej jaskrawym przykładem tego jest wisząca na łańcuszkach belka, zawieszona nad ziemią, czy różnej wysokości, umieszczone blisko siebie pieńki. Upadek z nich grozi uszkodzeniem ciała.
Naczelny lekarz uzdrowiska - Zbigniew Plak tłumaczy, że korzystanie ze ścieżki jest dobrowolne. Dodaje również, iż radni pozytywnie ją zaopiniowali.
- Te urządzenia są certyfikowane, spełniają wszystkie warunki. Nie każdy może wszystkie rzeczy zrobić, bo nie każdemu pozwala na to stan zdrowia. To nie jest tak, że wszyscy muszą przejść taką ścieżkę. Jeśli ktoś nie ma takiej możliwości, to po prostu tego nie robi. Myślimy, że kuracjusze to są tylko starsi ludzie, ale to są również młodzi, którzy mieli na przykład jakiś kardiologiczny incydent. Oni sobie świetnie tam poradzą. To pacjent sam decyduje, czy jest w stanie coś wykonać, czy nie.
Składająca się z ośmiu stacji ścieżka kinezyterapii rozpoczyna się przy sanatorium BiaVita, a kończy przy „Pałacu na wodzie”. Inwestycja kosztowała około 85 tysięcy złotych. Posiadanie tego typu ścieżki jest jednym z warunków utrzymania przez miasto statusu uzdrowiska.
Takie pytanie stawiali podczas piątkowego (12.02) posiedzenia komisji uzdrowiskowej augustowskiej rady miejskiej mieszkańcy oraz niektórzy radni.
Amatorzy biegania po zaśnieżonych ścieżkach będą mogli się sprawdzić na jednym z trzech dystansów - 8, 12,5 lub 27 kilometrów. Muszą jednak liczyć się z ograniczeniami związanymi z pandemią.
Powstaną tam dwie wieże widokowe oraz 10-kilometrowa ścieżka edukacyjna. Jedna z wież będzie miała 15 metrów i stanie w pobliżu siedziby parku w Malesowiźnie. Druga zaś -19-metrowa, pojawi się w Przełomce na Górze Leszczynowej.
To ciąg urządzeń służących do ćwiczeń, ustawionych wzdłuż jeziora Necko. Ścieżka kinezyterapii rozpoczyna się przy sanatorium BiaVita, a kończy przy „Pałacu na wodzie”.