Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Upamiętnienie na Suwalszczyźnie kolejnych ważnych wydarzeń, osób i miejsc zapowiada białostocki oddział IPN
autor: Tomasz Kubaszewski
Na naszej antenie zapowiedział to naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa.
Jarosław Schabieński z Instytutu Pamięci Narodowej był gościem Studia Suwałki.
Musimy wspomnieć o upamiętnianiu Obławy Augustowskiej, bo tablica została już przez nas sfinansowana. Chodzi o miejsce, z którego ofiary obławy były wywożone. Mamy nadzieję, że odsłonięcie tej tablicy odbędzie się jeszcze w tym roku. Nie zapominamy też o miejscach pobytu jednostek wojskowych. W tym przypadku chodzi o 1 Pułk Ułanów Krechowieckich w Augustowie. Myślimy również, być może jeszcze w tym roku, o upamiętnieniu tak ważnej postaci dla Suwalszczyzny, jak Tadeusz Katelbach, który miał ogromne zasługi w okresie Powstania Sejneńskiego.
Naczelnik zapowiada także poszukiwanie i przywracanie zbiorowej pamięci miejsc, gdzie po wojnie toczyły się walki niepodległościowego podziemia z komunistycznym reżimem. Taką pamięć - dzięki IPN-owi - udało się przywrócić m.in. Harcerskiej Grupie Pogromców Komunizmu, które w latach 1949-1950 działała w Suwałkach. Specjalna tablica zawisła na budynku Szkoły Podstawowej nr 9.
Ta sprawa jest jednym z ważniejszych elementów naszego myślenia o historii. Bo nie może ona być tylko historią oficjalną, nie uwzględniającą tego, co działo się w społeczeństwie. A naprawdę opór przeciwko komunizmowi był ogromny. I to jest znaczna część naszej historii, która z przestrzeni publicznej zniknęła, albo też nigdy się w niej nie pojawiła, a powinna.
Zdaniem Jarosław Schabieńskiego, dużą rolę w upamiętnianiu historycznych wydarzeń odgrywają mieszkańcy Suwalszczyzny, którzy - choćby jak w przypadku niedawno odsłoniętej tablicy w lesie w Prudziszkach - występują do IPN-u z konkretnymi inicjatywami.