Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Czy wartości chrześcijańskie mogą znów stać się podstawą ładu międzynarodowego? Konferencja w Wigrach
autor: Tomasz Kubaszewski
O tym, czy wartości chrześcijańskie mogą znowu stać się podstawą ładu międzynarodowego dyskutują uczestnicy konferencji, która w piątek (17.07) zaczęła się w pokamedulskim klasztorze w Wigrach. Odbywa się w ramach IV Międzynarodowego Kongresu Ruchu "Europa Christi". Obrady potrwają trzy dni.
O założeniach konferencji mówił prezes zarządzającej pokamedulskim klasztorem Fundacji Wigry Pro - ks. Jacek Nogowski.
Skoro Europa była chrześcijańska, to ważne, aby z tych korzeni nie rezygnowała i w tych korzeniach trwała. Dlatego jedną z idei jest pokazanie, czym jest ruch "Europa Christi", czemu ma służyć, jakie środowiska już skupia. A z drugiej strony będzie tu też poruszony temat Trójmorza. Bo ważne jest, aby szukać sprzymierzeńców
- mówił ks. Jacek Nogowski.
Jak dodaje moderator Ruchu "Europa Christi" - ks. Ireneusz Skubiś, od państw Trójmorza, w tym Polski, wiele w kontekście propagowania wartości chrześcijańskich zależy.
Trójmorze jest pewnym ewenementem w historii najnowszej. Tam jest 12 państw, które doznały uścisku kremlowskiego. Ale ich mieszkańcy - jakby niechcący - zostali ocaleni od filozofii "karnawałowej". Ona ma swoje przejawy przede wszystkim w życiu Zachodu
- mówi.
Dyskusję na temat Trójmorza organizatorzy konferencji zaplanowali na niedzielę (19.07). Natomiast w sobotę (18.07) będzie mowa o godności ludzi, rodzin i narodów. Wstęp na konferencję jest wolny, a jej przebieg można śledzić na żywo na stronie wigierskiej parafii - parafia.wigry.pro.
- Według mnie w tych wyborach ścierają się dwie cywilizacje: cywilizacja chrześcijańska i cywilizacja neomarksistowska - mówi ks. Stanisław Wysocki.
W audycji powiemy o wirtualnej Paschalnej pielgrzymce na św. Górę Grabarkę.
Do uczestnictwa w mszach św. i nabożeństwach w kościołach zachęcają biskupi po zakończonych obradach Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski na Jasnej Górze. Biskupi zastrzegają, że podczas liturgii nadal muszą być przestrzegane ograniczenia sanitarne związane z epidemią.