Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | 28 czerwca Polacy wybierają prezydenta
W niedzielę (28.06) odbywają się siódme wybory powszechne prezydenta RP.
Głosować może 30 mln Polaków
Uprawnionych do głosowania jest 30 mln 237 tys. 180 osób, w tym za granicą 373 tys. 751 osób - mówił w piątek (26.06) przewodniczący PKW Sylwester Marciniak.
Poinformował, że że łącznie wysłano 528 tys. 184 pakietów wyborczych, w tym 343 tys. za granicą.
"Liczba sporządzonych aktów pełnomocnictwa - 16 tys. 799. Liczba wydanych zaświadczeń o prawie do głosowania - 210 tys. 61" - mówił.
Zwrócił też uwagę, że w wyborach prezydenckich w 2015 r. na podstawie zaświadczenia głosowało 128 tys. osób w pierwszej turze i 257 tys. wyborców w drugiej turze. W przypadku wyborów do Sejmu w 2019 r. liczba ta wyniosła 202 tys. osób.
"Warto też wskazać, że do spisu wyborców dopisało się 447 tys. 645 osób" - podał.
Ponad 930 tysięcy uprawnionych do głosowania w Podlaskiem
Ponad 930 tysięcy osób w województwie podlaskim uprawnionych jest do głosowania w wyborach prezydenckich. Biorąc pod uwagę największe miasta w naszym regionie, to najwięcej takich osób - ponad 223 tysiące - jest w Białymstoku, w Suwałkach to 53,5 tysiąca, a w Łomży - ponad 48 tysięcy.
Natomiast w przypadku powiatów najwięcej uprawnionych - prawie 119 tysięcy - jest w białostockim, najmniej - nieco ponad 16,5 tysiąca w sejneńskim.
W województwie podlaskim jest ponad 960 obwodowych komisji wyborczych.
W Białymstoku osoby niepełnosprawne z dysfunkcją kończyn mogą skorzystać z bezpłatnych przejazdów do lokali wyborczych. Taką potrzebę można zgłosić do godziny 20:30 pod numerem telefonu: 85 744-34-04.
Zasady głosowania w reżimie sanitarnym
W niedzielę w lokalu wyborczym otrzymamy kartę do głosowania z nazwiskami jedenastu kandydatów na prezydenta. Aby oddać ważny głos, należy postawić znak X w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata. Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7 do 21; obowiązywać będą specjalne zasady sanitarne.
Do lokalu wyborczego trzeba wziąć dokument tożsamości; dokument pozwoli na znalezienie wyborcy w spisie i dopuszczenie go do głosowania. Jeśli zaś wyborca będzie korzystał z zaświadczenia o prawie do głosowania, komisja dopisze go do spisu wyborców.
4 konferencje PKW w niedzielę
W niedzielę, w dniu wyborów prezydenckich, Państwowa Komisja Wyborcza zaplanowała cztery konferencje prasowe. Na pierwszej, o godz. 10:00, PKW poinformuje o rozpoczęciu i przebiegu głosowania. Następnie o godz. 13:30 i 18:30 PKW będzie informować o frekwencji wyborczej i przebiegu głosowania. Na ostatniej konferencji o godz. 22:00 PKW przekaże informacje o zakończeniu głosowania.
Koniec głosowania oznacza zakończenie ciszy wyborczej. Po godz. 21 stacje telewizyjne TVP, TVN i Polsat podadzą szacunkowe wyniki wyborów oparte na badaniu exit poll, czyli na odpowiedziach udzielanych przez wyborców po wyjściu z lokalu wyborczego.
Będą to informacje o procentowym poparciu dla poszczególnych kandydatów na prezydenta Polski w skali całego kraju oraz frekwencji wyborczej. Badanie zostanie przeprowadzone przez firmę Ipsos przed 500 losowo wybranymi lokalami wyborczymi.
Kiedy oficjalne wyniki?
"Mamy nadzieję jak najszybciej podać wyniki wyborów, będzie to we wtorek, ewentualnie w środę 1 lipca" - zapowiedział przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak. Przypomniał, że do wtorku do godz. 21.00 mogą spływać protokoły zagraniczne.
Sędzia Marciniak tłumaczył, że przy głosowaniu korespondencyjnym za granicą, biorąc pod uwagę liczbę pakietów, jest ona duża, co może wydłużyć przesłanie protokołów i podanie końcowych wyników. Przypomniał, że na te protokoły będzie oczekiwała warszawska okręgowa komisja wyborcza.
"Wariant optymistyczny, to jest wtorek, a mam nadzieje, że najpóźniej w środę uda się podać wyniki głosowania" - powiedział Marciniak.
Przypomniał, że po podaniu wyników pierwszej tury PKW będzie miała zadania do wykonania przed ew. drugą turą wyborów.