Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | W Podlaskiem jest już 6 laboratoriów wykonujących testy na obecność COVID-19
Testy może już robić także szpital wojewódzki w Suwałkach i Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Laboratorium UDSK robi tzw. szybkie testy genetyczne.
"Na razie w ciągu godziny może wykonać badanie tylko dwóm osobom, ale jest to już duże udogodnienie dla pacjentów" - mówi dyrektor szpitala profesor Anna Wasilewska. Dodaje, że za kilka dni do szpitala dotrze jeszcze jedno urządzenie, dzięki któremu w ciągu godziny będzie robionych 6 testów.
Przed przyjęciem do szpitala klinicznego testy mają robione wszystkie dzieci. Placówka powoli wraca do normalnego funkcjonowania sprzed epidemii. Teraz zajętych w niej jest około 70 procent łóżek.
Testy w kierunku COVID-19 będzie też robić laboratorium szpitala wojewódzkiego w Suwałkach. Dyrektor placówki Adam Szałanda wystąpił do Ministerstwa Zdrowia o wpisanie placówki na listę laboratoriów COVID. Suwalski szpital będzie robił testy komercyjnie, za unijne pieniądze i refundowane przez NFZ.
Badania na obecność koronawirusa robi podlaski sanepid, laboratorium uniwersyteckie w Białymstoku, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku, które testy wykonuje w swoim laboratorium przy łomżyńskim szpitalu i białostocki szpital kliniczny.
Do końca tygodnia prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski i jeden z jego zastępców będą pracować zdalnie, a 50 osób sanepid objął kwarantanną po tym, gdy potwierdzono koronawirusa u wiceprzewodniczącego Rady Miasta Łomży.
Wojewoda Podlaski i Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informują o osiemnastu kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem w regionie, potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych.
Prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił we wtorek przeznaczenie 200 mln euro na badania nad szczepionką na Covid-19. Zapowiedział też wsparcie koncernu Sanofi, który wyda 610 mln euro na inwestycje związane z szczepionką i podkreślił konieczność niezależności technologicznej.
Oprócz standardowych badań krwi będzie można także przebadać się na obecność koronawirusa. Po przerwie wymuszonej pandemią, od poniedziałku (15.06) działalność wznawia komercyjne laboratorium Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku.
Badania takie robi podlaski sanepid, laboratorium uniwersyteckie w Białymstoku i Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku, które testy wykonuje w swoim laboratorium przy łomżyńskim szpitalu. Badania, w kierunku koronawirusa, zaczął też robić białostocki szpital kliniczny.