Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Augustowianie wspierają miejscowych medyków
Wzorem innych miast augustowianie szyją maseczki oraz produkują przyłbice ochronne. Przyłączają się do tego zarówno firmy, jak i krawcowe.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Akcję zorganizowali między innymi wolontariusze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak mówi jedna z koordynatorek - Iga Francke, dziennie są w stanie wyprodukować nawet 200 maseczek.
- Szyjemy je w domach. Każda z nas ma maszynę do szycia. Na początku wykorzystywaliśmy materiały z własnych zasobów. To były na przykład obrusy czy pościele. Przekazywane były do sklepów lub aptek. Mamy plan, żeby przekazać je większym firmom w Augustowie.
Wolontariusze produkują również przyłbice ochronne. Jak mówi wolontariuszka Joanna Walicka, materiały do ich produkcji otrzymują za darmo od augustowskich przedsiębiorców.
- Przyłbice robimy na trzy sposoby. Pierwszy, najbardziej chałupniczy, jest typową samoróbką z frontu foliowego, do którego doklejamy gąbkę i mocujemy gumkę. Bardziej fachową przyłbicę jeden z chłopaków drukuje nam na rolce foliowej laserem. Udało się nam zaangażować również przedsiębiorcę, który zaczął produkcję przyłbic drukarką 3D.
A maseczki szyją również opiekunki z miejskiego żłobka i pielęgniarki z jednej z przychodni.
Akcja ma ruszyć za kilka dni.
- Nasz szpital jest dobrze przygotowany do walki z koronawirusem - zapewnił w Studiu Suwałki wicestarosta augustowski Dariusz Szkiłądź.
Trafią one do seniorów oraz pracowników miejskich instytucji i wolontariuszy. Szyje je miejscowa firma, a roznoszenie już się zaczęło.
Samorząd Suwałk wydał ponad 100 tys. zł na zakup 16 tys. maseczek wielokrotnego użytku, które trafią do suwalskich seniorów. Na walkę z pandemią koronawirusa miasto wydało dotąd blisko pół miliona złotych.
Bardzo przydatne w obecnych czasach urządzenie do dekontaminacji powietrza przekazali wczoraj (25.03) suwalskiemu szpitalowi myśliwi z miejscowego PZŁ.