Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Przekroczenie norm nawet o kilkaset procent wskazywały czujniki badające jakość powietrza w Suwałkach
Najgorzej było 11 listopada wieczorem. We wtorek i w środę jakość powietrza poprawiła się, ale nie we wszystkich punktach miasta. Tymczasem od początku tego sezonu grzewczego za palenie w piecach niewłaściwymi substancjami suwalscy strażnicy miejscy nikogo jeszcze nie ukarali.
Jak mówi zastępca komendanta Jolanta Strękowska, interwencji w sprawie gryzącego dymu wydobywającego się z kominów było 15 razy. Za każdym razem strażnicy reagowali na zgłoszenia mieszkańców. Zgłoszenia te jednak nie potwierdziły się.
W tych 15 przypadkach strażnicy jednoznacznie stwierdzili, że mieszkańcu używali drewna, węgla oraz peletu. Nie stwierdzili przypadków palenia substancji niedozwolonych. Nie bagatelizujemy żadnego sygnału. Jeżeli zauważymy śmierdzący dym, to bardzo proszę, żeby to sygnalizować i zgłaszać dyżurnemu.
Od wielu lat największy problem z jakością powietrza występuje na ulicach Raczkowskiej, Filipowskiej czy Gałaja.
Najwięcej takich sygnałów dociera z osiedli domów jednorodzinnych. Czasami wskazywane są zakłady produkcyjne lub prywatne firmy. Wtedy o pomoc prosimy Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Mieszkańcy mają coraz większą świadomość i nas alarmują. Chętnie też pokazują miejsce, gdzie składują opał i pokazują czym palą.
Za palenie śmieciami czy niewłaściwym opałem można otrzymać mandat w wysokości od 20 do 500 złotych. Straż miejska ma także prawo skierowania wniosku o ukaranie do sądu. A wtedy grzywna może być znacznie wyższa.
Samorządowcy zwracają uwagę, że mimo realizacji programów wymiany pieców, miasto wciąż ma poważne problemy ze smogiem. Proponują ulgi podatkowe dla tych, którzy wybrali ekologiczne rozwiązania oraz kary dla osób zadymiających miasto.
Potwierdziły to wyniki badań, które zleciły władze miasta. Sytuacja poprawić się ma w przyszłym roku, gdy powstanie tam elektrociepłownia, do której podłączone zostaną budynki wielorodzinne.
Raport o jakości powietrza w Suwałkach ma być sporządzany co roku. Na jego podstawie będzie można porównać, jak zmienia się jakość powietrza którym oddychamy.