Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | W Suwałkach powstało 13 kręgów wsparcia, które służyć będą niepełnosprawnym intelektualnie
Kręgi wsparcia tworzą rodziny i przyjaciele chorych, ale również przedstawiciele różnych instytucji.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
O tym, jak kręgi będą funkcjonować, rozmawiali wczoraj (17.04) w Urzędzie Gminy Suwałki specjaliści oraz miejscowi społecznicy.
Pierwsze spotkanie w tej sprawie odbyło się w styczniu. Wtedy też rozpoczęto rekrutację chętnych. Ostatecznie kręgi wsparcia powstały wokół 13 niepełnosprawnych. Specjalista do spraw testowania modelów Adam Zawisny podkreśla, że teraz przyszedł czas na kampanię edukacyjną i konkretne działania.
Na początku pytamy się samych niepełnosprawnych, w czym potrzebują wsparcia. Chodzi o to, żeby taka osoba mogła mieć swoje potrzeby i zainteresowania. Rozwijać nie tylko swoje hobby i umiejętności zawodowe.
Ojciec niepełnosprawnej dziewczynki Krzysztof Jurewicz podkreśla, że to niezwykle ważne.
Dzięki kręgom wsparcia można dotrzeć do tych 13 osób i dowiedzieć się, czy chcą coś zmienić w swoim życiu.
Specjalista ds. kampanii edukacyjnej Elżbieta Grądziel zapowiada, że teraz czas na działania społeczne.
Kampania edukacyjna ma takie dwa podstawowe cele, po pierwsze wspieranie uruchomienia kręgów i ich działania w tym początkowym okresie, przez pierwsze dwa lata, formowanie się i rozszerzenie tych kręgów, natomiast też wprowadzamy zmianę społeczną, również w świadomości osób, tak, żeby to funkcjonowało również po zakończeniu projektu.
Suwalszczyzna to jedno z ośmiu miejsc w kraju, gdzie model będzie testowany przez najbliższe 2 lata. Jeśli się sprawdzi, przyniesie zmiany systemowe w opiece społecznej.
Udowadniają, że niepełnosprawność nie jest wyrokiem oraz — że pomimo trudności — można realizować swoje pasje i zainteresowania.
Mimo chorób i ułomności pokazali, że wolność Polski jest dla nich bardzo ważna. Suwalscy niepełnosprawni włączyli się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości.
Niepełnosprawni korzystający z suwalskiej strefy płatnego parkowania muszą mieć auto konstrukcyjnie dostosowane. W przeciwnym wypadku muszą zapłacić za postój, nawet jeżeli zostawią samochód w miejscu dla nich przeznaczonym.