Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Suwalskie spotkania z Monodramem
Sztuka inspirowana burzliwym życiem malarki Fridy Kahlo, czarna komedia o zakazanej miłości i zabójstwie, oraz teatr tańca – to spektakle, które suwalczanie zobaczą podczas międzynarodowych Spotkań z Monodramem „O Złotą Podkowę Pegaza”.
Festiwal rusza już w piątek w Suwalskim Ośrodku Kultury i potrwa trzy dni.
Spotkania z monodramem odbędą się po raz piętnasty. Początkowo skierowane były głównie do najmłodszych. Teraz, jak informuje Grażyna Karp z Suwalskiego Ośrodka Kultury, bierze w nich udział 19 aktorów zawodowych, studentów szkół teatralnych oraz dorośli i młodzież zajmujący się teatrem amatorsko.
- Polskę reprezentują wykonawcy z Suwałk, Kopca, Białegostoku, Warszawy, Łodzi, Krakowa, Bytomia, Słupska. Zielonej Góry i Mysłowic. Pięciu aktorów przyjedzie do nas ze Słowacji: z Kremnicy, Nitry, Partizanskiej Lubcy, Bańskiej Szczawnicy oraz jeden aktor narodowości chorwackiej związany zawodowo z teatrem w Łodzi — wymienia koordynator wydarzenia.
Spektakle konkursowe, które odbędą się w kategoriach teatru zawodowego i amatorskiego oceni profesjonalne jury. Na scenie zobaczymy głównie przedstawienia inspirowane literaturą współczesną, ale nie zabraknie też dzieł klasycznych.
- Rozpoczniemy monodramem Mirosława Wasiewicza. Zaproponował on spektakl, którego scenariusz oparty jest o twórczość Jan Kochanowskiego. W programie jest też monodram oparty o twórczość Maliny Prześlugi. Rozpiętość jest ogromna. Zazwyczaj poruszane są problemy, które dotykają współczesnych aktorów.
W programie spotkań z monodramem znajdują się też warsztaty dla aktorów. Poprowadzi je w tym roku Paweł Urbanowicz, reżyser i aktora teatru tańca z Suwałk.
Prezentacje konkursowe zaczynają się w piątek, sobotę i niedzielę o godz. 10. Oficjalna inauguracja imprezy w piątek o godz. 19, a zakończenie w niedzielę o godz. 17. Wstęp na wszystkie przedstawienia wolny, z wyjątkiem spektaklu "Frida. Życia sztuka rewolucji".