Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Odsłonięcie pomnika ofiar Obławy Augustowskiej w Suwałkach
autor: Marcin Kapuściński
Wzniesione ku niebu, oplecione drutem kolczastym dłonie mają symbolizować ofiary Obławy Augustowskiej.
W Suwałkach odsłonięto pomnik ofiar obławy augustowskiej. Uroczystości poprzedziła msza święta w pobliskim kościele pod wezwaniem Bożego Ciała, odprawiona pod przewodnictwem metropolity gdańskiego arcybiskupa Leszka Głódzia. Pomnik - około trzymetrowa konstrukcja z brązu - stanął na rondzie Ofiar Obławy Augustowskiej miesiąc przed 73. rocznicą operacji przeciwko podziemiu antykomunistycznemu.
List do organizatorów i uczestników uroczystości napisał Jarosław Kaczyński
Prezes PiS zaznaczył, że odkrycie całej prawdy o obławie augustowskiej jest jeszcze przed nami, wciąż jest bolesnym zadaniem i wyzwaniem, ale ofiarom tej zbrodni możemy i musimy oddawać sprawiedliwość w postaci różnych form upamiętnienia.
W liście, odczytanym przez wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Jarosława Zielińskiego, Jarosław Kaczyński przytoczył słowa swojego brata, prezydenta Lecha Kaczyńskiego: "Jeśli chcemy być szanowani przez innych, musimy szanować samych siebie" - napisał.
Prezes PiS podziękował w szczególności osobom, które wniosły swój wkład w upamiętnienie ofiar obławy augustowskiej.
Wiceminister Jarosław Zieliński dodał po odczytaniu listu, że utrwalenie pamięci o obławie jest częścią polskiej świadomości narodowej.
"Prawda jest coraz bliższa, ale wymaga otwarcia rosyjskich i białoruskich archiwów, o co trzeba zabiegać" - zaznaczył wiceminister.
Od 12 do 25 lipca 1945 roku oddziały Armii Czerwonej i NKWD wspomagane przez Urząd Bezpieczeństwa i Ludowe Wojsko Polskie, przeprowadziły wielką obławę na mieszkańców okolic Puszczy Augustowskiej. Aresztowano blisko 7 tysięcy osób podejrzanych o kontakty z podziemiem niepodległościowym. Część z nich po przesłuchaniach wróciła do domu, jednak 592 osoby zostały wywiezione w nieznanym kierunku. Wśród nich byli mężczyźni, kobiety i osoby nieletnie, często po kilka z jednej rodziny.
Pomnik odsłonięty w Suwałkach upamiętnia blisko 600 ofiar tej zbrodni.