Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Jak ocalić pozostałości gwary suwalskiej?

Jak ocalić pozostałości gwary suwalskiej?

autor: Iza Kosakowska

14.06.2018, 14:14, akt. 14:23

Kiedyś kump, muraśka czy naślednik dziś to szynka, mrówka i następca. Dawne zwroty z gwary Suwalszczyzny zanikają, żeby je ocalić, od lat językoznawcy prowadzą w naszym regionie badania, zachęcając do współpracy młodzież ze szkół w Sejnach czy Augustowie.

fot. Iza Kosakowska
fot. Iza Kosakowska

relacja Izy Kosakowskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W Centrum Edukacji Nauczycieli w Suwałkach spotkali się (13.06) m.in. dyrektorzy szkół, nauczyciele historii, języka polskiego i bibliotekarze; po to, żeby dowiedzieć się jak ocalić gwarę tego regionu od zapomnienia. W spotkaniu wzięli udział wybitni językoznawcy, m.in. prof. dr hab. Józef Porayski-Pomsta, dr hab. prof. UW Elżbieta Wierzbicka, ks. prof. dr hab. Krzysztof Kietliński i prof. dr hab. Barbara Falińska.


 Jak podkreśla dyrektor Centrum Edukacji Nauczycieli w Suwałkach Lidia Kłoczko, to m.in. nauczyciele powinni być w dużej mierze inicjatorami badań związanych ze zbieraniem i ocalaniem pozostałości po nasze gwarze. Młodzież pod opieką pedagogów, ma szanse spotykać się z najstarszymi mieszkańcami regionu, żeby utrwalać ich wymowę, melodykę i zwroty. Wszystko, żeby ocalić gwarę od zapomnienia. 


Region w którym od wieków mieszkają obok siebie różne narodowości jest bogaty z niezwykle zwroty i powiedzenia. Czasem inaczej mówi się nawet w wioskach położonych obok siebie - przyznaje dyrektor Ośrodka Kultury w Przerośli Jarosław Rynkiewicz. 


Inicjatorką badań gwaroznawczych tego regionu jest językoznawca, profesor Barbara Falińska. Jak podkreśla, gwara jest kopalnią wiedzy o przeszłości, dlatego obowiązkiem każdego jest strzec dawnych słów i zwrotów. Zwłaszcza w małych wsiach i miejscowościach dodaje. Jak podkreśla, to ważne, żeby podtrzymywać pamięć o języku przodków. W każdej miejscowości powinna znaleźć się przynajmniej jedna osoba która będzie pomagała językoznawcom w badaniach i wypełnianiu ankiet dotyczących gwary danego miejsca. 


Na rynku ukazała się właśnie kolejna książka z cyklu „Dialog pokoleń”. Tym razem publikacja prezentująca dawne zwroty i tradycje dotyczy tylko powiatu Augustowskiego.

| red: mik

ZOBACZ TEŻ:


Gwara na Suwalszczyźnie coraz mniej popularna

6.09.2016, 05:15

Świronek (czyli komórka), czy oładki (placki) - dziś słowa zapomniane, kiedyś niezwykle popularne - teraz suwalska gwara zanika.





ZNAJDŹ NAS





Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego









Konferencja prasowa ws. akcji "Eko bezpieczni - Eko widoczni - drugie życie odblasków", 16.12.2024, fot. Marcin Gliński
16.12.2024, 13:59, akt. 17.12.2024, 11:21

W Podlaskiem pojawiły się Odblaskowe Punkty Ratunkowe







źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok