Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Zakwitły kasztanowce - czas na egzaminy maturalne

Zakwitły kasztanowce - czas na egzaminy maturalne

autor: Adam Dąbrowski

4.05.2018, 04:46, akt. 15:58

11,5 tys. maturzystów z województwa podlaskiego rozpoczęło w piątek (4.05) maraton egzaminacyjny.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka

Wrażenia uczniów po maturze z języka polskiego - relacja Ryszarda Minko

Z uczniami tuż przed maturą rozmawiał Ryszard Minko

Maturzyści przed egzaminem - relacja Ryszarda Minko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Dla 9 tysięcy abiturientów jest to pierwszy raz, pozostali przystępują do egzaminów po raz kolejny lub próbują poprawić wcześniejsze wyniki.

Maturzysta - zgodnie z obecnymi zasadami - musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki na poziomie podstawowym. Musi też przystąpić do co najmniej jednego pisemnego egzaminu z przedmiotów do wyboru; maksymalnie do sześciu.

Wśród przedmiotów do wyboru są: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, a także matematyka, język polski i języki obce nowożytne. Egzaminy z przedmiotu do wyboru zdawane są na poziomie rozszerzonym. Dlatego do tej grupy zaliczane są także - na tym poziomie - matematyka, język polski i języki obce, które są obowiązkowe na poziomie podstawowym.

Abiturienci muszą przystąpić także do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego.

Rozprawka na temat tęsknoty i interpretacja wiersza Brylla

W tym roku temat rozprawki brzmiał: "Tęsknota – siła niszcząca czy budująca ludzkie życie?", a zacytowany w arkuszu egzaminacyjnym fragment pochodził z "Lalki" Bolesława Prusa"; był to fragment rozmowy Stanisława Wokulskiego z Ignacym Rzeckim, w którym Wokulski mówi o tęsknocie za krajem, jaką czuł w Bułgarii, gdzie wyjechał, by zarobić na dostawach dla wojska w czasie wojny rosyjsko-tureckiej. Maturzyści, pisząc tekst własny, mieli odwołać się do zacytowanego fragmentu "Lalki", całej powieści Prusa oraz wybranego tekstu kultury.

W przypadku analizy tekstu poetyckiego nie ma podanego problemu, który maturzysta powinien poruszyć w swoim tekście, jest tylko ogólne polecenie: zinterpretuj wiersz (zamieszczony w arkuszu egzaminacyjnym), postaw tezę interpretacyjną i uzasadnij ją. W tym roku trzeba było zinterpretować wiersz Ernesta Brylla pt. "Bądźmy dla siebie bliscy, bo nas rozdzielają".

Rozwiązujący test na poziomie podstawowym musieli także rozwiązać zadania dotyczące zamieszczonych w arkuszu egzaminacyjnym tekstów. Wśród nich były m.in. fragment laudacji wygłoszonej przez prof. Włodzimierza Wójcika podczas uroczystości nadania Tadeuszowi Różewiczowi tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego oraz artykułu Wojciecha Bronowicza "Profesja stulecia" opublikowanego w "Tygodniku Powszechnym", a dotyczącego problemów w komunikacji i wzajemnym zrozumieniu się.

Podlascy maturzyści najczęściej wybierali język angielski na poziomie rozszerzonym

W województwie podlaskim maturzyści najczęściej wybierali język angielski na poziomie rozszerzonym (ponad 4,5 tys.), matematykę, geografię i biologię (ponad 2 tys. każdego).

Czas trwania egzaminów pisemnych zależy od przedmiotu, który maturzysta zdaje, i od poziomu, np. egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym trwa 170 minut, na rozszerzonym - 180 minut.

Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 23 maja. Wielu maturzystów zakończy ją jednak wcześniej - egzaminy z najczęściej wybieranych przedmiotów odbędą się w dwu pierwszych tygodniach sesji. Ustna sesja egzaminacyjna zakończy się 25 maja.

Aby uzyskać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. Wynik egzaminu z przedmiotu do wyboru nie wpływa na uzyskanie świadectwa maturalnego (nie ma progu zaliczeniowego), służy tylko przy rekrutacji na studia.

Abiturienci, którzy nie mogą przystąpić do egzaminów w sesji majowej, a uzyskali zgodę dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej, mogą przystąpić do nich w sesji dodatkowej w czerwcu.

Wstępne wyniki matur znane będą 3 lipca.

źródło: PAP | red: mak, sk

ZOBACZ TEŻ:


Jak spędzić ostatni dzień przed maturą?

3.05.2018, 11:02

Matury już jutro. W Podlaskiem po raz pierwszy do egzaminu dojrzałości przystąpi około 9 tys. uczniów.


Uczniowie ostatnich klas szkół średnich otrzymali świadectwa

27.04.2018, 15:05

W piątek (27.04) oficjalnie mieli ostatni dzień szkoły, ale do wakacji jeszcze mają daleko.


Około 100 uczniów pisało próbną maturę na Politechnice Białostockiej

20.04.2018, 19:28

Za dwa tygodnie przystąpią do prawdziwego egzaminu, w piątek (20.04) sprawdzali swoją wiedzę z matematyki.





ZNAJDŹ NAS





Osyda - koncert live w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Fotolia.com
14.11.2024, 08:38, akt. 08:40

Wilki w regionie nadal sprawiają problemy
















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok