Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | W połowie 2017 r. ma być znany wykonawca S61 Suwałki-Budzisko
W połowie 2017 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad chce wyłonić wykonawcę 24-kilometrowego odcinka trasy S61 Via Baltica pomiędzy Suwałkami a Budziskiem. W piątek (30.12) GDDKiA zaprosiła 20 firm do przedłożenia ofert cenowych w przetargu na tę inwestycję.
To drugi etap przetargu na projekt i budowę tej drogi od Suwałk do granicy z Litwą. Do pierwszego etapu zgłosiło się 21 podmiotów z kraju i zagranicy, jeden nie został dalej zakwalifikowany jako niespełniający warunków postępowania - poinformował rzecznik GDDKiA w Białymstoku Rafał Malinowski.
Do 2 marca 2017 r. firmy mają przedłożyć swoje oferty cenowe. Umowę z wykonawcą drogowcy chcą podpisać do połowy 2017 r.
Kryterium oceny ofert będzie nie tylko cena, ale i termin realizacji
Malinowski podał, że kryterium oceny ofert będzie nie tylko cena, ale także termin realizacji. Wykonawcy będą mogli zaproponować termin wykonania zamówienia, który może się różnić o ok. pół roku pomiędzy najdłuższym a najkrótszym przewidywanym czasem realizacji. Najkrócej wszystkie prace - od projektu po zakończenie budowy - mają trwać około dwóch i pół roku (31 miesięcy).
Droga ma powstać najpóźniej do 2020 r. Inwestycja będzie realizowana ze środków UE; jest umowa na dofinansowanie tego przedsięwzięcia ze środków programu CEF (Connect Europe Facility - Łącząc Europę).
Trasa Suwałki-Budzisko będzie drogą ekspresową w technologii betonu cementowego
Trasa Suwałki-Budzisko będzie drogą ekspresową w technologii betonu cementowego. Planowane są dwa tzw. węzły drogowe: Suwałki Północ oraz Szypliszki (wraz z obwodnicą Szypliszek), przewidziane są cztery miejsca obsługi podróżnych. W ramach inwestycji ma być również przebudowana już istniejąca sieć dróg w zakresie dotyczącym kolizji z przyszłą ekspresówką, powstaną również drogi dojazdowe.
Cała planowana trasa Via Baltica - jak informowali wcześniej drogowcy - będzie realizowana w systemie "Projektuj i buduj". Oznacza to, że wyłonione w przetargach firmy będą przygotowywać pełną dokumentację projektową inwestycji, będą też miały za zadanie uzyskać zezwolenie na realizację tej inwestycji i wszelkich innych potrzebnych pozwoleń. (PAP, oprac. mak)