Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Budżet obywatelski w 10 miastach województwa podlaskiego
Jak wiele pomysłów ma swoich przeciwników i zwolenników. Z roku na rok coraz więcej samorządów decyduje się na budżet obywatelski.
Powstał 27 lat w Ameryce Południowej. Potem rozszerzył się na setki miast całego świata.
W Polsce budżet obywatelski pojawił się w 2011 roku w Sopocie. 2 lata później taki budżet wydzieliło województwo podlaskie, jako pierwszy samorząd wojewódzki w kraju, ale poprzestało na jednej akcji. Inicjatywę podejmują jednak inne samorządy.
W naszym regionie o wydawaniu publicznych pieniędzy decydują już mieszkańcy 10 miast.
Białystok, Łomża, Suwałki
W Białymstoku, który jako pierwsze miasto w regionie, wyszedł z inicjatywą budżetu obywatelskiego można głosować do 18 października. Do wyboru jest ponad 60 projektów. W Łomży wyniki budżetu obywatelskiego na 2017 rok mają być ogłoszone pod koniec listopada. W czwartej edycji budżetu obywatelskiego w Suwałkach do wyboru jest 12 dużych i 9 małych projektów, a do wykorzystania w sumie 2 mln złotych. Głosowanie na projekty potrwa od poniedziałku (26.09) do 9 października. Wyniki głosowania poznamy 20 października.
Hajnówka, Siemiatycze, Bielsk Podlaski
Trzecią edycję budżetu obywatelskiego ogłoszono też w Hajnówce. Tu do zagospodarowania było prawie 4 razy mniej pieniędzy niż w Bielsku. Głosowanie już się zakończyło. Mieszkańcy zdecydowali o wsparciu finansowym Hajnowskiej Fabryki Produkcji Dobra, Biegu Rodzinnego w Puszczy Białowieskiej i Parady Orkiestr Dętych. W Parku Wodnym powstanie tor przeszkód, na osiedlu Mazury siłownia pod chmurką, a w centrum miasta kurtyna wodna. W Hajnówce w przeciwieństwie do innych miast, można było zgłaszać inwestycje, które nie muszą być realizowane na terenie miejskim. Jak mówi burmistrz Jerzy Sirak, najważniejsze, by z inwestycji mogło korzystać jak najwięcej osób.
W Siemiatyczach inwestycje, które miałyby być zrealizowane z budżetu obywatelskiego musiały być zlokalizowane na terenie miejskim. I być może między innymi ten warunek spowodował, że w przyszłym roku nie zostanie zrealizowany żaden taki projekt, choć zgłoszono kilka pomysłów. Burmistrz Piotr Siniakowicz mówi, że przy kolejnym budżecie obywatelskim akcja informacyjna będzie miała jeszcze większy zasięg. W przyszłym roku w Siemiatyczach z budżetu obywatelskiego sfinansowany będzie tylko projekt miejskiej biblioteki związany z rozwojem czytelnictwa.
W przyszłym tygodniu poznamy wyniki głosowania w trzeciej edycji budżetu obywatelskiego w Bielsku Podlaskim. Głosować można na 5 inwestycji i 4 inicjatywy. Wśród nich są między innymi: budowa placu zabawa z siłownią w Parku Miejskim i nowego skateparku, wykonanie posągu znachora na ławeczce przy Ratuszu.
Supraśl, Choroszcz, Augustów, Wasilków
Po raz pierwszy budżet obywatelski ogłoszono w Supraślu. I można mówić o dużym sukcesie, bo na różne inicjatywy oddano prawie 9 tysięcy głosów. W przyszłym roku rozbudowana będzie sala sportowa przy zespole szkolno-przedszkolnym w Ogrodniczkach. Do 15 października potrwają konsultacje z mieszkańcami Choroszczy. W grudniu na pomysły obywatelskie będą głosować mieszkańcy Augustowa. W Wasilkowie głosowanie potrwa do 14 października.
Wszędzie różne zasady głosowania
W każdym z miast są inne zasady głosowania i wyboru projektów, bo każdy z samorządów sam określa regulamin. Burmistrz Bielska Podlaskiego Jarosław Borowski przyznaje jednak, że przydałaby się pewna regulacja dla całego kraju. Wielkość budżetów obywatelskich w regionie waha się od 75 tysięcy złotych (jak w przypadku Wasilkowa i Choroszczy) do 10 milionów w przypadku Białegostoku.
Budżety obywatelskie są niewielką częścią miejskich budżetów, ale samorządowcy podkreślają, że ważne jest, że mieszkańcy integrują się wokół konkretnych inicjatyw. (rr/mak)