Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Region: Warsztaty o roślinach inwazyjnych w Muzeum Wigier
Przyrodnicy biją na alarm. Inwazyjne rośliny wypierają ze środowiska nasze rodzime gatunki. Jak powstrzymać ten proces i dlaczego obce gatunki roślin są tak niebezpieczne, tego dowiedzieli się uczestnicy warsztatów w Wigierskim Parku Narodowym.
Specjaliści od dawna zwracają uwagę na niebezpieczne gatunki roślin, które rozprzestrzeniają się w przyrodzie często z winy człowieka - przyznaje prezes stowarzyszenia "Człowiek i Przyroda" Lech Krzysztofiak z Wigierskiego Parku Narodowego. Jak dodaje, to człowiek często przywozi z różnych stron świata sadzonki i nasiona obcych roślin. Także handlowcy często nieświadomie oferują w sklepach ogrodniczych takie gatunki.
A mogą one nie tylko wypierać rośliny, które od wieków rosną na tych terenach, ale powodować duże straty ekonomiczne. Chodzi m.in. o inwazyjne rośliny wodne, które mogą utrudniać żeglowanie czy rośliny o silnych korzeniach jak rdestowce, które potrafią nawet naruszać konstrukcje betonowe.
Zdaniem Lecha Krzysztofiaka żeby powstrzymać ekspansję inwazyjnych gatunków potrzebna jest edukacja i zmiany prawne, które pozwolą wyeliminować niektóre gatunki z handlu. Dlatego w ramach zajęć edukacyjnych, Wigierski Park Narodowy zorganizował warsztaty na ten temat. Oprócz wykładów, przy Muzeum Wigier odbył się także festyn, były m.in. gry i zabawy, poczęstunek oraz prezentacje różnych projektów realizowanych przez Wigierski Park Narodowy, Stowarzyszenie Człowiek i Przyroda, Nadleśnictwo Głęboki Bród i Nadleśnictwo Pomorze. (ik/wsz)