Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Region: Orszaki Trzech Króli na ulicach miast [zdjęcia]

Region: Orszaki Trzech Króli na ulicach miast [zdjęcia]

6.01.2015, 15:00, akt. 15:00

Orszak Trzech Króli w Białymstoku, foto: Monika Kalicka
Orszak Trzech Króli w Białymstoku, foto: Monika Kalicka

Orszak Trzech Króli w Łomży - relacja Adama Dąbrowskiego

Orszak Trzech Króli w Suwałkach - relacja Anny Przybycień

Orszak Trzech Króli w Białymstoku - relacja Olgi Gordiejew

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Kościół Katolicki obchodzi Święto Trzech Króli. To Dzień Objawienia Boga światu.

Z tej okazji ulicami miast przeszły Orszaki Trzech Króli. Kacper, Melchior i Baltazar w towarzystwie m.in. legionistów, aniołów i kolędników pojawili się m.in. w Białymstoku, Łomży i Suwałkach. Taki marsz ulicami miasta to wyraz wiary i radości.

Białostocki marsz barwnie przebranych osób w tym roku wyruszył w południe z dziedzińca Pałacu Branickich. Prowadzili go legioniści na koniach. Najważniejszymi osobami byli trzej mędrcy - europejski, azjatycki i afrykański. W orszaku wzięło udział kilkuset mieszkańców, dużo osób oglądało też kolorowy korowód. Orszak zakończyła msza w katedrze.

Suwałki

Orszaki Trzech Króli w otoczeniu aniołów, legionistów, pastuszków pojawił się na ulicach Suwałkach. Barwny pochód rozpoczął się przed Suwalskim Ośrodkiem Kultury. Można tam było zobaczyć jedną z kilku, przygotowanych przez organizatorów, scen opowiadających o narodzinach Jezusa – wydanie edyktu nakazującego spis ludności Izraela. Później suwalczanie zatrzymali się na dworze króla Heroda, byli świadkami walki dobra ze złem i w końcu dotarli do szopki betlejemskiej, ustawionej w Parku Konstytucji 3 Maja. Tam trzej mędrcy ze Wschodu złożyli pokłon i dary Jezusowi.

W Suwałkach Orszak Trzech Króli odbył się po raz trzeci.

Łomża

W przemarszu osiedlowymi ulicami między kościołami Bożego Ciała i Krzyża Świętego wzięło udział kilka tysięcy osób. Nierzadko były to całe rodziny w przebraniach aniołów, diabłów i króli. Na chętnych czekały także tekturowe korony przygotowane przez organizatorów łomżyńskiego orszaku.

Trasa zakończyła się przed łomżyńskim Betlejem przed kościołem Krzyża Świętego, gdzie - ze względu na pogodę - czekały na uczestników orszaku rozpalone koksowniki i gorąca grochówka.

Goniądz

Mieszkańcy tego miasteczka zobaczą po raz pierwszy Orszak Trzech Króli. Ruszy on przez miasto bezpośrednio po mszy w południe w kościele Św. Agnieszki. Przejdzie z kościoła, przez Plac 11 Listopada, przed Dom Kultury. Oprócz kolędowania uczestnicy marszu jak i mieszkańcy wezmą udział w jasełkach.

Siemiatycze

Po mszy w kościele pw. Św. Andrzeja Boboli Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Górną, Grodzieńską do Placu Jana Pawła II. Tam na miejskim skwerku stoi miejska szopka. Organizatorem obecnego Orszaku była Akcja Katolicka wespół z innymi organizacjami katolickimi.

Święto Trzech Króli to jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich.

Obchodzone było już w III wieku na pamiątkę opisanego w Ewangelii hołdu, jaki Trzej Królowie - Trzej Mędrcy ze Wschodu - złożyli Dzieciątku Jezus. Do Betlejem prowadziła ich gwiazda. Każdy z Królów przyniósł stosowne dary: Kacper ofiarował kadzidło - symbol boskości, Melchior - złoto, symbol władzy królewskiej, a Baltazar - mirrę, zapowiedź męczeńskiej śmierci Chrystusa.

Na pamiątkę tego wydarzenia w tym dniu w kościołach święcimy kredę, kadzidło i wodę. Poświęconą kredą wypisuje się na drzwiach mieszkania K+M+B oraz aktualny rok. Litery te interpretuje się jako inicjały trzech króli.

Po łacinie skrót odczytywany jest, jako błogosławieństwo (Christus Mansionem Benedicat ) - Chryste błogosław temu domowi.

Trzej Królowie czczeni są jako patroni podróżujących, pielgrzymów, handlowców. Święto Trzech Króli obchodzone jest jako dzień wolny od pracy w dziewięciu krajach Unii Europejskiej, m.in. w Polsce, Niemczech, Grecji, Hiszpanii i we Włoszech. (og, ap, ad, jp/wsz,js)





ZNAJDŹ NAS





Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego




Źródło fot. Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Suwałkach
20.11.2024, 07:25, akt. 09:45

Będzie to sentymentalna podróż w czasie







Fotolia.com
14.11.2024, 08:38, akt. 08:40

Wilki w regionie nadal sprawiają problemy







źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok