Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Polskie Radio Białystok w Sejnach i Krasnogrudzie
W czwartek (22.05) reporterki Polskiego Radia Białystok odwiedziły Sejny i Krasnogrudę. W specjalnych relacjach mówiły o tym, co dzieje się obecnie na Sejneńszczyźnie.
Rozbiórka starych domów w centrum
Stare budynki przy ulicy Piłsudskiego w Sejnach przestały istnieć, mimo prób obrony ich wyburzenia przez część mieszkańców - zebrali oni ponad 800 podpisów pod apelem o ich zachowanie. Prywatny właściciel postanowił w tym miejscu zbudować nowe obiekty z przeznaczeniem pod działalność handlową. Burmistrz Sejn Jan Stanisław Kap, mówi że wyburzenie budynków było legalne i zgodne z decyzją konserwatora zabytków. W 2007 roku przygotowany został projekt koncepcji zabudowy tej działki - w tym miejscu ma powstać kamienica, która wpisze się w architekturę ulicy Piłsudskiego.
Modernizacja drogi we wsi Bosse
Mieszkańcy podsejneńskiej wsi Bosse zrobili składkę na remont drogi. Koszty naprawy 2,5-kilometrowego odcinka przekroczyły jednak ich możliwości finansowe, dlatego zwrócili się z prośbą o pomoc do władz powiatu, który wygospodarował 25 tysięcy zł z budżetu. Droga została wyrównana i wyżwirowana, przydrożne rowy oczyszczone i udrożnione. Mieszkańcy opłacili koszt 30 wywrotek żwiru. Cała naprawa kosztowała blisko 30 tysięcy złotych.
Remont bazyliki
Sejneńskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami stara się o pieniądze na kapitalny remont kościoła. Dzięki dotacjom z województwa, ministerstwa i wkładowi własnemu parafii udało się wykonać część niezbędnych prac, m.in. renowację i wymianę okien i drzwi w całym budynku. Wkrótce rozpocznie się też częściowy remont fundamentów bazyliki. Na te prace ministerstwo kultury przyznało ponad 100 tysięcy złotych. Trzeba jeszcze wymienić dach, odnowić ściany budynku i pomalować elewację. Prowadzone są też prace w przylegającym do bazyliki klasztorze podominikańskim. Na razie udało się tam wymienić okna i drzwi. Kosztowało to ponad 800 tysięcy złotych, a 90% kwoty pochodziło z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Klasztor i bazylika to najchętniej odwiedzane zabytki w Sejnach. Rocznie zwiedza je ponad 7 tysięcy turystów.
Tor jazdy na quadach
Jeszcze przed wakacjami w Berżnikach pod Sejnami powstanie profesjonalny tor do jazdy na quadach. Zajmie ponad 4-hektarową działkę, na której teraz jest dzikie wysypisko śmieci. Na pomysł utworzenia toru wpadła grupa miłośników motoryzacji. Władze powiatu postanowiły pomóc w realizacji tej inicjatywy i udostępniły stowarzyszeniu teren po byłej żwirowni. Oprócz toru powstanie tam też m.in. punkt gastronomiczny i medyczny. Dyżury będzie też miał instruktor jazdy, a w przyszłości może pojawi się wypożyczalnia sprzętu. Tor ma być czynny od lipca. Władze powiatu wydzierżawiły stowarzyszeniu działkę na 10 lat.
Utrudnienia na trasie Suwałki - Sejny
Zaawansowane roboty drogowe na trasie Suwałki-Sejny utrudniają kierowcom jazdę. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i wcześniej wyruszać w podróż. Ruch wahadłowy na 30-kilometrowym odcinku pomiędzy Suwałkami a Sejnami obowiązuje m.in na leśnym odcinku w okolicach Krzywego, za Krasnopolem i tuż przed wjazdem do Sejn. Drogowcy w wielu miejscach zerwali już stary asfalt i można jechać jedynie po utwardzonej lub żwirowej nawierzchni, a miejscami tylko jednym pasem ruchu. Są też ograniczenia prędkości. Do Sejn można dojechać przez Szypliszki. Prace drogowe rozłożone są na dwa etapy. Do listopada mają się zakończyć na odcinku Smolany Dąb - Sejny, a do lipca 2015 roku na trasie Suwałki - Smolany Dąb. Po zakończeniu prac droga będzie szersza i w wielu miejscach wyprostowana. Wzdłuż trasy Suwałki - Sejny powstanie 30-kilometrowa ścieżka rowerowa. Cała modernizacja będzie kosztować ponad 140 mln złotych. (ap,ik/mk
Zobacz też:
Region: Stop burzeniu sejneńskich zabytków