Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Region: Pomoc dla producentów wieprzowiny

Region: Pomoc dla producentów wieprzowiny

20.03.2014, 17:21, akt. 17:21

Foto: Wojciech Szubzda
Foto: Wojciech Szubzda

Komitet zarządzający złożony z przedstawicieli krajów UE zatwierdził pomoc dla producentów wieprzowiny z obszaru objętego restrykcjami z powodu wykrycia afrykańskiego pomoru świń u dzików (ASF) w Polsce - poinformowała w czwartek Komisja Europejska.

Producentom ma być rekompensowana różnica między cenami płaconymi w obszarze z ograniczeniami a cenami w pozostałej części kraju. Zgodnie z zatwierdzonymi w czwartek zasadami, producenci trzody z tej strefy otrzymają 35,7 euro za 100 kg (waga tuszy), za świnie ubite od 26 lutego. Pula środków dla Polski pozwoli na dopłaty w łącznej wysokości do 20 tys. ton mięsa, co daje 7,1 mln euro wsparcia, z czego UE sfinansuje 50 proc.

Wyznaczona strefa buforowa

W lutym w związku z wykryciem dwóch przypadków ASF u dzików blisko granicy z Białorusią, polskie służby weterynaryjne wyznaczyły strefę buforową, obejmującą kilka powiatów w woj. podlaskim, lubelskim i mazowieckim, wzdłuż granicy z Białorusią. Na tym terenie zwierzęta musiały być m.in. trzymane w zamkniętych pomieszczeniach, a mięso nie mogło być eksportowane za granicę. Zgodnie z wymogami unijnymi mięso z takiej strefy musi być też specjalnie oznaczone.

Zmniejszenie strefy

We wtorek Stały Komitet ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt zdecydował o zmniejszeniu w Polsce strefy objętej najbardziej dotkliwymi restrykcjami w związku z afrykańskim pomorem świń. Wyznaczono nowy obszar z restrykcjami, który obejmuje część gmin czterech powiatów woj. podlaskiego. Są to powiaty: sejneński, augustowski, sokólski i białostocki.

Jak zaznacza KE, od 18 marca rekompensaty będą przysługiwać tylko hodowcom ze strefy z ograniczeniami, a nie przylegającej do niej strefy buforowej.

29 stycznia Rosja zażądała od Unii Europejskiej, aby nie certyfikowała wieprzowiny wysyłanej do Rosji, co oznacza w praktyce wprowadzenie przez Moskwę zakazu importu takiego mięsa. Powodem było wykrycie na Litwie dwóch ognisk afrykańskiego pomoru świń u dzików. Jak jednak donosiły media, do Rosji wysyłane były zwierzęta z Austrii i Danii, mimo zakazu.

Jak zapewniła w czwartek KE, prowadzi ona rozmowy z Rosją, by stosowała ona zregionalizowane podejście. Chodzi o to, by zakazem eksportu były objęte tylko regiony zainfekowane ASF. Rozmowy nie przyniosły jednak dotąd rezultatów.

Duże straty producentów wieprzowiny

Przez ASF producenci wieprzowiny ponoszą znaczne straty - cena skupu świń spadła w ostatnich tygodniach od kilkunastu do kilkudziesięciu procent. Problem dotknął hodowców w całym kraju, bo mimo że wirus nie jest groźny dla ludzi, klienci mniej chętnie sięgają po wieprzowinę. Izby rolnicze przekonują, że spadek cen powoduje, że chów świń stał się nieopłacalny i rolnicy mogą zrezygnować z dalszej produkcji trzody.

Choroba przenoszona jest przez dziki, które często przychodzą do zabudowań w poszukiwaniu pożywienia. ASF nie jest groźna dla ludzi. (PAP, oprac. wsz)

Zobacz też:
Region: Dozwolony ubój świń na własne potrzeby
Region: Ograniczenie strefy buforowej dot. ASF




ZNAJDŹ NAS




Kawiarenka młodzieżowa w Suwalskim Ośrodku Kultury, fot. Areta Topornicka
3.02.2025, 11:19, akt. 4.02.2025, 09:24

W Suwałkach powstała "kawiarenka młodzieżowa"








Pomoc PCK dla uchodźców wojennych, 30.01.2025, fot. PCK Augustów
30.01.2025, 12:00, akt. 31.01.2025, 10:03

W Augustowie uchodźcy wojenni z Ukrainy otrzymali wsparcie PCK






Ferie zimowe w WOSiR Szelment, fot. Iza Kosakowska
28.01.2025, 11:12, akt. 11:18

Ferie zimowe w WOSiR Szelment






źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok