Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Kaplica cmentarna w Suwałkach trafiła do rejestru zabytków województwa podlaskiego
Obiekt pochodzący najprawdopodobniej z okresu międzywojennego, znajduje się na cmentarzu ewangelickim.
Jak podkreśla podlaski konserwator zabytków Adam Musiuk, jej zachowanie pozwala na pielęgnowanie wspólnej przeszłości mieszkańców tego regionu.
- Ta kaplica jest wyjątkowym świadectwem wielokulturowej historii Suwałk. Cmentarz założony w 1820 roku, znajduje się w sąsiedztwie cmentarzy i rzymskokatolickiego i prawosławnego co odzwierciedla współistnienie różnych wyznań w tym regionie. Decyzja o wpisie tej kaplicy do rejestru, to poważny krok w zachowaniu jej wyjątkowej wartości historycznej i architektonicznej dla przyszłych pokoleń.
Obiekt zbudowany jest z czerwonej cegły i nawiązuje do stylu architektonicznego Suwałk z końca XIX wieku.
- Choć skromna w swojej formie, ale zachowała autentyczną bryłę i elementy architektoniczne takie jak schodkowe zwieńczenia szczytów czy drewniane drzwi i okna. Do dziś, we wnętrzu znajdują się zachowane elementy wyposażenia takie jak katafalk, kazalnica czy oczywiście ławki.
Kaplica jest miejscem pamięci związanym z Mazurami, osadnikami protestanckimi, którzy przybyli na te tereny w XVIII wieku. Kaplica pełniła funkcję kultu religijnego w latach powojennych, kiedy służyła ewangelikom z północnej części województwa podlaskiego.
Będą doradzać m.in. w kwestiach prawnych i opieki nad zabytkami. Dziewięć osób weszło w skład nowej Wojewódzkiej Rady Ochrony Zabytków.
Na dawnej drodze leśnej znaleziono ozdobę prawdopodobnie z IV wieku. Na ten „skarb” natrafiło Suwalskie Stowarzyszenie Miłośników Historii Penetrator, i przekazało je Podlaskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków.
Chodzi o kamienicę przy ulicy Kościuszki 63 wraz z dwiema oficynami. Obiekt został już oficjalnie wpisany do rejestru zabytków województwa podlaskiego. Budynek doceniono przede wszystkim ze względu na wartości artystyczne, naukowe oraz historyczne.