Radio Białystok | Wiadomości | Dziewiątka do Wojewódzkiej Rady Ochrony Zabytków
Będą doradzać m.in. w kwestiach prawnych i opieki nad zabytkami. Dziewięć osób weszło w skład nowej Wojewódzkiej Rady Ochrony Zabytków.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Radę powołał podlaski konserwator zabytków Adam Musiuk.
Mamy prawnika, historyków sztuki, specjalistów od ochrony środowiska, archeologów, mamy też duchownych. Ten skład zapewni, że decyzje będą bardzo profesjonalne, promujące podlaskie zabytki. Mnie przede wszystkim zależy, żeby to było żywe ciało, żeby to była rada, która będzie w tych trudnych tematach, które mamy na Podlasiu, doradzać - mówi Adam Musiuk.
Pierwsze spotkanie rady - 4 grudnia.
W skład Wojewódzkiej Rady Ochrony Zabytków wchodzą:
- dr hab. Jerzy Urwanowicz,
- dr hab. Piotr Chomik, prof. UwB,
- dr hab. Małgorzata Dolistowska, prof PB,
- dr hab. Piotr Konrad Fiedorczyk, prof. UwB,
- dr hab. Maciej Karczewski,
- ks. dr hab. Marek Ławreszuk, prof. UwB,
- Anna Morzy,
- ks. dr Jan Nieciecki,
- dr Anna Oleńska.
Na dawnej drodze leśnej znaleziono ozdobę prawdopodobnie z IV wieku. Na ten „skarb” natrafiło Suwalskie Stowarzyszenie Miłośników Historii Penetrator i przekazało je Podlaskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków.
To wyjątkowe i cenne odkrycia dla dziedzictwa kulturowego Podlasia, wcześniej nieznane dla tego regionu. Średniowieczny miecz, a także m.in. dukaty i monety z X wieku znalazło dwóch mieszkańców Białegostoku w okolicach miasta.
W województwie podlaskim jest blisko 10 tys. zabytków, nad którymi nadzór merytoryczny pełni zaledwie kilkadziesiąt osób - wyspecjalizowanych konserwatorów zabytków, którzy w niedzielę (11.08) obchodzą swoje święto. To profesjonaliści, którzy mają ogrom prac do wykonania - mówi podlaski konserwator zabytków Adam Musiuk.