Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Niepowodzeniem zakończył się trzeci przetarg na dostawę prądu do suwalskich instytucji
autor: Marcin Kapuściński
Podobnie jak poprzednio, nie zgłosiła się żadna firma.
Prezydent Czesław Renkiewicz uspokaja, że mimo to w Suwałkach nie nastąpi przerwa w dostarczaniu energii elektrycznej.
- Żadnej oferty nie ma, ale mamy zabezpieczone dostawy. Po pierwszym stycznia przyszłego roku będzie sprzedawca rezerwowy. Jest to jednak działanie bez umowy. Ta, którą mamy w tej chwili, wygasa 31 grudnia. Nie zabraknie nam jednak prądu i energia zostanie zapewniona. Musimy niemniej zrobić wszystko, żeby podpisać umowę i w końcu może np. za 5 lub 10 razem nam się to uda.
Mimo wcześniejszych obaw, miasto nie zapłaci rezerwowemu dostawcy kwot kilkakrotnie większych niż obecnie. W takiej sytuacji samorząd również objęty jest rządowym programem zamrożenia opłat.
- Po niedawnej zmianie ustawy przysługuje nam cena 785 zł za za MWh. Na pewno złożymy o to wniosek i mamy na to czas do końca grudnia. Da nam to prawo do korzystania z przywileju płacenia mniej za energię w takim zakresie, jak polski parlament przyjął.
W grupie zakupowej na dostawę prądu znajduje się łącznie 47 różnych instytucji z Suwałk, ale też i z gminy Raczki. Oprócz urzędów i szkół są tam również m.in. bloki spółdzielni mieszkaniowych, obiekty spółek komunalnych, szpital wojewódzki oraz straż pożarna.
Mające swoją siedzibę w Oświęcimiu Towarzystwo na rzecz Ziemi miało zastrzeżenia do miejskiej procedury wydawania decyzji środowiskowej dla tej inwestycji.
Sprawa jest pilna, bo grupa zakupowa obejmuje nie tylko instytucje komunalne, ale też szpital oraz mieszkania spółdzielcze w całym mieście.