Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Sąd odrzucił skargę ekologów dotyczącą budowy suwalskiej spalarni śmieci
autor: Marcin Kapuściński
Mające swoją siedzibę w Oświęcimiu Towarzystwo na rzecz Ziemi miało zastrzeżenia do miejskiej procedury wydawania decyzji środowiskowej dla tej inwestycji.
O nieprawomocnym jeszcze wyroku mówi rzecznik białostockiego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku Małgorzata Dziemianowicz.
Sąd podzielił stanowisko miasta i Samorządowego Kolegium Odwoławczego, że w ramach oceny dokumentacji tej inwestycji przedstawiony przez wnioskodawcę wariant przedsięwzięcia nie będzie miał negatywnego wpływu na środowisko. Informacje dostępne w raporcie były wystarczająco szczegółowe, aby w pełni ocenić oddziaływanie planowanego zadani. W sprawie uzyskano wszystkie wymagane prawem opinie i uzgodnienia, zaś budowa Instalacji Termicznego Przekształcania Wstępnie Przetworzonych Odpadów Komunalnych jest zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.
Z wyroku zadowolony jest prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz. Podkreśla, że miasto ma już zapewnione finansowanie tej inwestycji.
W tej chwili Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami zleciło opracowanie założeń do tego, aby zrobić kolejny krok i później wyłonić inżyniera kontraktu. Chcielibyśmy w czerwcu przyszłego roku ogłosić przetarg w systemie „projektuj i buduj”. Mam nadzieję iż ekolodzy nie złożą skargi do Naczelnego Sądu Administracyjnego, ale oczywiście mają takie prawo.
Ekspert Towarzystwa na rzecz Ziemi Paweł Głuszyński poinformował nas, że decyzja o odwołaniu się do Naczelnego Sądu Administracyjnego zapadnie, gdy prawnicy zapoznają się z uzasadnieniem wyroku.
Miasto dostało 128 mln zł na budowę spalarni odpadów. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej postanowił w piątek (25.11), że w połowie będzie to dotacja, a w połowie nisko oprocentowana wieloletnia pożyczka.
Ekolodzy chcą, aby to Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku podjął decyzję, czy w Suwałkach może powstać spalarnia odpadów. Sprawę skierowało tam oświęcimskie „Towarzystwo na rzecz Ziemi”.