Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Bitwa Niemeńska upamiętniona na tablicy w Berżnikach
autor: Katarzyna Turowicz
W Berżnikach odsłonięto w piątek (16.09) tablicę upamiętniającą Bitwę Niemeńską 1920 r. Uroczystość rozpoczęła msza święta w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Berżnikach.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
- Jednym z ważniejszych wydarzeń XX wieku, które pozwoliło odzyskać polską państwowość była wojna z bolszewikami. Tym bardziej cieszę się, że są osoby, instytucje, które dbają o tę pamięć - podkreślił wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.
Starosta sejneński Maciej Plesiewicz dodał, że takie tablice pomagają dotrzeć do szerszej świadomości.
- Tego typu inicjatywy są bezcenne, chociażby z uwagi, że Bitwa Niemeńska wciąż pozostaje w cieniu Bitwy Warszawskiej. Nadal niewielu mieszkańców nie tylko naszego województwa, ale i kraju - wie o tym wydarzeniu - mówi Maciej Plesiewicz.
Po uroczystej mszy świętej i odsłonięciu tablicy przed tamtejszą świątynią, złożono kwiaty i zapalono znicze na cmentarzu parafialnym pod pomnikiem Bitwy Niemeńskiej.
Tablica odsłonięta w Berżnikach jest jedną z 14, które ufundował samorząd województwa podlaskiego - lokalnym samorządom z północnej części regionu w 2020 roku.
Pamiątkowe tablice związane z Bitwą Niemeńską z 1920 r. otrzymały władze gmin: Sidra, Dąbrowa Białostocka, Kuźnica, Nowy Dwór, Lipsk, Płaska, Krasnopol, Giby, Augustów, Sztabin, a także powiatów: augustowskiego, suwalskiego, sejneńskiego i sokólskiego.
Mieszkańcy Sokółki, samorządowcy i posłowie wspominali polskich żołnierzy, którzy walczyli z bolszewikami w Bitwie Niemeńskiej.
Do czterech samorządów na północy regionu trafiły tablice upamiętniające Bitwę Niemeńską z 1920 roku.
Upamiętniają tych, którzy polegli broniąc ojczyzny przed bolszewikami. Pamiątkowe tablice związane z Bitwą Niemeńską z 1920 roku otrzymali przedstawiciele czternastu podlaskich samorządów.