Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Bractwo Bartne nowym Ambasadorem Augustowa. Dzięki nim unikalna pszczoła augustowska ma się bardzo dobrze
Tytułem tym zostało uhonorowane przez burmistrza miasta za wkład w promowanie kultury bartniczej oraz działania na rzecz ochrony dziko żyjącej w Puszczy Augustowskiej pszczoły.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Jak mówi burmistrz Mirosław Karolczuk, członkowie bractwa rozsławiają w ten sposób samo miasto.
Jedną z pierwszych organizacji, która zaczęła o tym mówić i pasjonować się tym było Bractwo Bartne założone przez hobbystów z Augustowa. Cieszę się ogromnie, że bartnictwo zostało wpisane na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Bardzo dużo pracy merytorycznej z samym opracowaniem wniosku włożył właśnie Piotr Piłasiewicz. Augustów ma więc w tym bardzo duże zasługi.
Bractwo powstało w 2013 roku. Działa w nim 21 osób. Jego współzałożyciel Piotr Piłasiewicz dodaje, że właśnie rozpoczęło się tworzenie Muzeum Kultury Bartniczej, które będzie mieściło się przy ulicy Tytoniowej 9.
Sprowadziliśmy czterometrowy pień drzewa z naturalnym gniazdem pszczelim w środku, który chcemy wyeksponować. Mamy również przygotowaną kłodę bartną. Ściągnęliśmy ją z drzew w Puszczy Augustowskiej. Chcemy, by było to interaktywne miejsce, gdzie uderza zapach oraz dźwięk lasu. Eksponaty nie będą zamknięte w gablotach. Każdy będzie mógł je dotknąć. Chcielibyśmy, aby wszyscy wyszli stąd z czymś wykonanym własnoręcznie.
Muzeum ma być otwarte w maju przyszłego roku.
Leśnicy rozpoczęli właśnie realizację specjalnego projektu. Jego głównym zadaniem będzie poprawa stanu środowiska, w którym żyją te owady oraz wprowadzenie do lasów nowych osobników tego gatunku.
Ptaki te są pod ochroną, a ich naturalnym siedliskiem stała się miejska przestrzeń.
Chodzi o pielęgnowanie tradycyjnego miodobrania i uświadamianie ekologiczne ludzi.