Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | W Sejnach odsłonięto pamiątkową tablicę przywódcy powstania sejneńskiego Tadeusza Katelbacha
autor: Marcin Kapuściński
Był jednym z głównych organizatorów powstania sejneńskiego, a po zwycięskiej walce pierwszym polskim komendantem miasta. Mowa o Tadeuszu Katelbachu, którego pamięć uczono w poniedziałek (23.08) w Sejnach.
Naczelnik Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa białostockiego Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Schabieński podkreśla, że jest to mało znana postać, ale wyjątkowo zasłużona dla walk o polskość Suwalszczyzny.
Był pierwszym komendantem wyzwolonych Sejn, ale swą aktywność przejawiał dużo wcześniej. M.in. założył jedną z suwalskich gazet. Jest istotną postacią nie tylko dla Sejn, ale także dla Suwałk. Odgrywał ważną rolę w sferze intelektualnej - inspirującej różne działania. Nie tylko militarne, ale też społeczne i kulturalne.
Dziś na budynku poczty przy ulicy Piłsudskiego odsłonięto tablicę wyliczającą zasługi Katelbacha. W uroczystości wziął udział dyrektor Wojskowego Biura Historycznego oraz członek kolegium IPN Sławomir Cenckiewicz, który od lat dokumentuje jego dokonania.
Na 80 lat życia, praktycznie 70 lat poświecił działalności niepodległościowej. Zaczynał ją bowiem już w latach szczenięcych. Był m.in. obrońcą Lwowa, a później realizował rozmaite misje polityczne. W czasie II wojny światowej był urzędnikiem w ministerstwie informacji i dokumentacji rządu na uchodźstwie, gdzie specjalizował się w problematyce niemieckiej. Pracował też w Radiu Wolna Europa. To jeden z najbardziej znamienitych działaczy niepodległościowych polskiej emigracji.
Instytutu Pamięci Narodowej przy współpracy z Poczta Polską przygotował również folder edukacyjny przestawiający sylwetkę Katelbacha oraz pamiątkową pocztówkę, której towarzyszy specjalny blok znaczków pocztowych.