Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Festyn Jaćwieski odbędzie się we wrześniu. To jedna z najciekawszych imprez archeologicznych w kraju
Zaplanowano go na 3 i 4 września w Szwajcarii.
Jerzy Siemaszko z działu archeologii w Muzeum Okręgowym w Suwałkach zapewnia, że i tym razem atrakcji nie zabraknie.
Będzie to seria pokazów z zakresu archeologii eksperymentalnej. To tak się naukowo mówi, a w rzeczywistości to jest fantastyczna zabawa. Wykłady połączone są z prezentacjami, w których publiczność może uczestniczyć samodzielnie. Np. w wykonywaniu naczyń glinianych. Ale może też zapoznać się z tkactwem, kowalstwem, obróbką drewna i skóry.
Jerzy Siemaszko liczy, że do Suwałk dojadą goście z zagranicy, a szczególnie znani z efektownych pokazów Litwini, a także, iż w festynie wezmą udział uczniowie.
Gorąco apelujemy do szkół, żeby o nas pamiętały, żeby umożliwić dzieciom i młodzieży wzięcie udziału w tej imprezie. Dlatego festyn organizujemy w piątek i w sobotę. Właśnie, aby w piątek mogły w nim uczestniczyć szkoły. Z kolei sobota, to dzień dla rodzin, dla indywidualnych zwiedzających. Będzie wówczas mnóstwo różnych wspaniałych atrakcji.
Festyn Jaćwieski odbywa się już od 1999 roku.
Paulina Sieszputowska
Powiat suwalski wraz z litewskimi partnerami zaczyna realizację nowego, transgranicznego projektu, opartego o dziedzictwo i pamiątki historyczne związane z rodem Paców.
Właśnie otrzymał nominację na 7-letnią kadencję. Z tej okazji był gościem naszego radia.
- Jest wielce prawdopodobne, że u niektórych mieszkańców Suwalszczyzny pozostała część krwi jaćwieskiej, tym bardziej powinni więc zobaczyć to niezwykle bogactwo, tę finezja wykonania - mówi Jerzy Brzozowski.
Broń, ozdoby i przedmioty codziennego użytku sprzed tysiąca lat będzie można od czwartku (15.10) oglądać w suwalskim Muzeum Okręgowym. To wystawa zbiorów związanych z dawnymi mieszkańcami tego regionu, czyli Jaćwingami.