Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Znany jest termin Jaćwieskiego Festynu Archeologiczny w podsuwalskiej Szwajcarii
autor: Jakub Mikołajczuk
Odbędzie się on 4 i 5 września.
Tegoroczną edycję planowano na przełom maja i czerwca, ale została odwołana z powodu pandemii. Jak mówi Jerzy Siemaszko z Muzeum Okręgowego w Suwałkach, mimo obostrzeń, festyn udało się zorganizować.
Impreza będzie bezpieczna, bo jest plenerowa, nie ma charakteru masowego. Frekwencja dotąd wynosiła 1000 do 2000 tysięcy osób dziennie, ale było to rozłożone w czasie podczas całego dnia. Do tego odbywa się to na obszernym placu, gdzie można zachować potrzebny dystans społeczny.
Nie zabraknie pokazów dawnego rzemiosła, rekonstruktorów i walk wojów. Po raz pierwszy w historii festynu nie będzie jednak Litwinów.
W festynach zawsze brali udział nasi przyjaciele z Litwy, zrzeszeni w klubie archeologii eksperymentalnej Pajauta oraz wojowie z różnych stowarzyszeń, reprezentujący bardzo wysoki poziom odtwórstwa historycznego. Sytuacja epidemiologiczna i konieczność kwarantanny przy wjeździe z Polski na Litwę ich wyklucza, co zmusiło nas do szukania innych odtwórców z Polski.
Festyn archeologiczny odbywa się - z krótką przerwą - od 1999 roku. Impreza jest organizowana w pobliżu słynnego cmentarzyska kurhanowego z okresu rzymskiego i wędrówek ludów.
Otwarcie bezprecedensowej wystawy zaplanowano na 4 września. Będzie wtedy można zobaczyć broń, ozdoby i przedmioty używane w życiu codziennym przed tysiącem lat.
- Suwalskie muzeum ma największą kolekcję jaćwieską na świecie. Wkrótce zaprezentujemy wyjątkową wystawę archeologiczną poświęconą Jaćwingom, którą będzie można zobaczyć tylko u nas - mówi Jerzy Siemaszko.
Warsztaty dawnych rzemiosł i kultury, czyli Jaćwieski Festyn Archeologiczny pierwotnie miał odbyć się w maju.