Radio Białystok | Magazyny | Podlaskie charaktery | Rafał Boguski - wychowanek ŁKS-u Łomża, gwiazda Wisły Kraków, reprezentant kraju
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Rafał Boguski swoją piłkarską karierę rozpoczynał w ŁKS Łomża. Razem z drużyną znad Narwi piął się od czwartej ligi na zaplecze ekstraklasy.
Chociaż na tym szczeblu już w Łomży nie zagrał, bo przeszedł do drużyny mistrza Polski - Wisły Kraków. Z naszpikowanej reprezentantami kraju Białej Gwiazdy trafił najpierw na wypożyczenie do GKS Bełchatów, w którym wywalczył wicemistrzostwo Polski, po czym wrócił na kilkanaście sezonów do Wisły, z którą zdobył trzy tytuły mistrzowskie i stał się jedną z legend tego klubu.
W reprezentacji Polski w latach 2007-09 zagrał w sześciu meczach, strzelając trzy gole. Na więcej nie pozwoliła groźna kontuzja. Mimo to zdążył zapisać się w historii polskiej piłki nożnej - w meczu el. do MŚ z San Marino strzelił bramkę już w 23. sekundzie, co do dziś jest rekordem. Było to 1 kwietnia 2009 roku - wówczas biało-czerwoni wygrali aż 10:0, to także najwyższa wygrana w historii reprezentacji Polski.
Teraz Rafał Boguski jest grającym trenerem w występującym w klasie okręgowej Świcie Krzeszowice. Łomżę odwiedza dosłownie "od święta" i chociaż na co dzień mieszka w Krakowie, to ma ogromny sentyment do grodu nad Narwią i do rodzimego klubu, z którego wyruszył na "piłkarskie szerokie wody". Kibice w Łomży też doskonale pamiętają, że zanim "Boguś" stał się legendą krakowskiej Wisły, to wcześniej jako "Dziki" błyszczał w ŁKS.
Z Rafałem Boguskim rozmawia Marcin Mazewski.
Urodził się w Szczecinku, parę lat mieszkał w Koszalinie, potem trafił do Białegostoku. Ostatecznie zakotwiczył się w Warszawie, ale wraca do Białegostoku, gdzie ma rodzinę, skąd pochodzi też jego żona i gdzie zamierza wrócić na stare lata.
Justyna Sieńczyłło to białostoczanka. Przez wiele lat była aktorką Teatru Powszechnego w Warszawie. Jej talent wokalny był doceniany przez realizatorów musicali. Wraz z mężem Emilianem Kamińskim stworzyła i prowadzi w Warszawie Teatr Kamienica.
Kamila Lićwinko w swojej bogatej karierze odniosła mnóstwo sukcesów na arenie międzynarodowej, z tytułem halowej mistrzyni świata włącznie. Jej medale z Mistrzostw Polski można liczyć dziesiątkami, a jak to w sporcie bywa - były też momenty trudne.
Jak bardzo zmienia się kilkunastoletni już festiwal Electrum Up To Date i wraz z nim jego pomysłodawca Jędrzej "Dtekk" Dondziło? Co go skłoniło do tego, by organizować tu ten największy dziś festiwal muzyki elektronicznej w Polsce wschodniej?
Maciej Makuszewski zaczynał w SMS Łódź, a potem grał m.in. w Wigrach Suwałki, Jagiellonii Białystok, Lechii Gdańsk i Lechu Poznań.
Mateusz Tymura - urodzony pod Zamościem, ale z wyboru mieszkaniec Borek w gminie Gródek. Prezes Fundacji Teatr Latarnia, aktor, lalkarz, reżyser, instruktor teatralny, społecznik, muzyk i jak sobie o sam mówi twórca i wędrowiec.
Anna Mielniczuk na co dzień pracuje w warszawskim Instytucie Goethego, jest specjalistką w dziedzinie germanistyki, ale od wielu lat prowadzi też blog "Białystok według Ani", gdzie prezentuje Podlasie, a zwłaszcza rodzinny Białystok.
Kamil Szeremeta - bokser, były mistrz Europy w wadze średniej, pretendent do tytułu mistrza świata. Z Kamilem Szeremetą rozmawiał Adam Janczewski.
Paweł Buszko - korespondent Polskiego Radia do spraw Ukrainy, reporter, znawca spraw Wschodu, problemów białoruskich, ukraińskich i prawosławia, z wykształcenia socjolog. Pochodzi z Hajnówki, jest synem znanego w regionie Mikołaja Buszki - pomysłodawcy i organizatora Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej Hajnówka.
Prowadzący:
Anna Auron-Wasilewska