Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Augustowskie pomniki przyrody będą odrestaurowane
Chodzi o 33 stare drzewa. Mimo że ich stan nie jest najgorszy, bo w pięciostopniowej skali zniszczeń większość osiągnęła tylko 2 lub 3 poziom, należy zrobić to jak najszybciej, żeby nie dopuścić do dalszej degradacji.
Mówi kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Augustowie Katarzyna Trochimowicz.
- To są bardzo stare pomniki przyrody. Niektóre mają po 200, 300, a nawet 600 lat, więc na pewno należy coś przy nich robić. Nie rzadko są one zaatakowane szkodnikiem, który jest pochodzenia zwierzęcego czy roślinnego. Myślę, że koniecznie trzeba przeprowadzić zalecane zabiegi.
Pierwsze pracę rozpoczną się jeszcze w grudniu. Zabiegom poddane zostaną 4 drzewa rosnące na prywatnych posesjach. Resztą miasto zajmie się po nowym roku.
- Trzeba po prostu uciąć suche gałęzie i koronę, żeby nie zagrażały już życiu i zdrowiu przechodniów. Jednocześnie należy uważać, żeby zachować ich kształt. Takie prace powinno wykonywać się w okresie zimowym. Nie można ich robić wiosną czy latem, ponieważ wówczas drzewo puszcza soki.
Większość augustowskich pomników przyrody znajduję się w parku miejskim oraz przy starej poczcie. Jeden z najstarszych i najpiękniejszych rośnie w Studzienicznej.
Cielak pochodzi ze stada, które sprowadzono z Puszczy Boreckiej. Na razie nie udało się ustalić płci małego.
Jak pozbyć się intruzów ze swego ogródka? O tym mówili specjaliści z Wigierskiego Parku Narodowego.
W Biebrzańskim Parku Narodowym i w Suwalskim Parku Krajobrazowym rozpoczęła się wiosenna akcja ochrony płazów. Na wybranych odcinkach dróg stawiane są płotki. Dzięki nim płazy, przede wszystkim żaby, mogą być wyłapane i bezpiecznie przeniesione przez drogę.