Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Instytut Pileckiego jest coraz bliżej otwarcia Domu Turka w Augustowie
autor: Karol Prymaka
Prace, które rozpoczęły się w ubiegłym roku, powoli dobiegają końca. Obecnie rozpoczął się proces odbioru inwestycji.
O szczegółach mówi Aleksandra Czerobska, pełnomocnik dyrektora Instytutu Pileckiego ds. upamiętniania Obławy Augustowskiej.
– Powoli będziemy dopuszczać kolejne pomieszczenia, sale i budynki do odbiorów tak, żeby w najbliższym czasie generalny wykonawca mógł przekazać nam budynek do pełnego użytkowania. Dom Turka zostanie odrestaurowany do pierwotnej formy, w jakiej został wybudowany w 1900 roku. Dobudowaliśmy jedynie do niego dobudówkę, która nie stanowiła części zabytkowej. Jest ona wspólną aranżacją z budynkiem biurowo-edukacyjnym.
Po zakończeniu odbiorów rozpocznie się przygotowanie wystaw.
– W budynku Domu Turka znajdzie się Dom Pamięci Obławy Augustowskiej, w którym będzie wystawa stała mówiąca o Obławie, rodzinach i ofiarach. Również znajdzie się kilka słów o samym Augustowie, dwudziestoleciu międzywojennym, a także komitecie ds. poszukiwania zaginionych w 1945 roku. Wystawa będzie dość szeroka tematycznie, jak również wizualnie - dodaje Czerobska.
Prace remontowe kosztowały prawie 58 milionów złotych. Otwarcie Domu Turka dla zwiedzających planowane jest na pierwszy kwartał 2025 roku.
Uroczyste obchody Dnia Pamięci Obławy Augustowskiej zakończą sześciodniowy Festiwal LIPCOWI’45.
Na ścianach piwnicy zabytkowego budynku „Domu Turka” będzie można zobaczyć między innymi kilkadziesiąt odkrytych napisów i obrazków zrobionych przez ofiary tej największej komunistycznej zbrodni. Dzięki nim dowiemy się więcej o osobach tam przetrzymywanych.
A można było spodziewać się różnych niespodzianek w związku z tym, że obiekt ma ponad 100 lat i znajdował się w złym stanie.