Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Przebadano kilkanaście tysięcy pszczół z Puszczy Augustowskiej
Leśnicy chcieli sprawdzić, czy hodowane w ramach projektu owady nie chorują na przykład na warrozę i nosemę.
Jak dodaje zastępca nadleśniczego Adam Siewko, badano także czystość genetyczną i miód.
- Kiedy 10 lat temu zaczynaliśmy nasze działania, to środowisko bartne podnosiło kwestię możliwości zainfekowania ich upraw przez owady z lasu. Chcieliśmy tym pokazać, że ich obawy są niepotrzebne i chcemy z nimi współpracować. Wydajemy duże pieniądze po to, by udowodnić, iż nasze pszczoły są w bardzo dobrej kondycji zdrowotnej i wcale nie roznoszą chorób.
Podobne badania pszczoły przeszły już w ubiegłym roku. Adam Sieńko dodaje, że otrzymane wyniki są zadawalające.
- Nie mamy jeszcze wszystkich raportów. Czekamy zwłaszcza na badanie czynności genetycznej DNA. Bazujemy na rojach pszczoły augustowskiej, dostarczanej nam przez jedyną w Polsce pasiekę, która posiada akredytację i certyfikat. Chcemy to potwierdzić, czy tak faktycznie jest, czy nie. Na razie wiemy, że różnie z tym bywa.
Badaniom poddano 250 pszczół z 52 uli.
Przyczyną są niespotykane w styczniu temperatury.
Pszczołami zajął się właściwie przez przypadek. Dzisiaj wie o nich niemal wszystko. A swoją wiedzą dzieli się na popularnym kanale na YouTube o nazwie Krasnowo.
Tytułem tym zostało uhonorowane przez burmistrza miasta za wkład w promowanie kultury bartniczej oraz działania na rzecz ochrony dziko żyjącej w Puszczy Augustowskiej pszczoły.
Chodzi o teren ad Nettą między sanatorium „Pałac na Wodzie” a hotelem „Karmel”.
Leśnicy rozpoczęli właśnie realizację specjalnego projektu. Jego głównym zadaniem będzie poprawa stanu środowiska, w którym żyją te owady oraz wprowadzenie do lasów nowych osobników tego gatunku.