Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Korzystajmy z opieki koordynowanej w przychodniach - zachęca dyrektor podlaskiego NFZ
Szerszy pakiet badań w Podstawowej Opiece Zdrowotnej, leczenie najczęstszych chorób przewlekłych u swojego lekarza rodzinnego, konsultacje z dietetykiem oraz edukacja w kierunku radzenia sobie z chorobą. To elementy, które tworzą tzw. opiekę koordynowaną.
Do skorzystania z tych usług zachęcał w Augustowie dyrektor Podlaskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Maciej Olesiński.
- W czterech najczęściej powtarzających się typach, jeśli chodzi o zachorowania, czyli w kardiologii, endokrynologii, diabetologii i pulmonologii, pacjent ma szansę na ścieżkę terapeutyczną związaną ze specjalistycznymi badaniami i z konsultacjami specjalistów. A to wszystko nadal w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej - mówił na konferencji Maciej Olesiński.
Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Zieliński, podkreślał, że wciąż zbyt mało pacjentów w naszym regionie korzysta z darmowych badań profilaktycznych.
- Z danych wynika, że tylko 17 proc. uprawnionych osób korzysta z badań cytologicznych, a to jest bardzo mało. Jeśli chodzi np. o bezpłatną mammografię, która przysługuje raz na dwa lata, jest to 36 proc. Jest jeszcze dużo do zrobienia i wymaga to programu edukacji społecznej - mówił Jarosław Zieliński.
W Podlaskiem opieką koordynowaną objętych jest ponad 400 tys. osób. Przystosowanych jest do tego 97 gabinetów POZ.
Umowy na opiekę koordynowaną podpisało kolejnych siedem przychodni POZ w Podlaskiem.
Białostockie Centrum Onkologii i Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej będą szkolić koordynatorów opieki nad pacjentami z chorobą nowotworową. Zadaniem koordynatora jest przeprowadzenie pacjenta przez skomplikowany proces umawiania wizyt, odbierania wyników czy nawet przypominania o kolejnych badaniach.
Od poniedziałku (1.05) do programu dołączyły placówki w miejscowościach, gdzie dotychczas opieki koordynowanej nie było czyli w Dąbrowie Białostockiej, Choroszczy, Krupnikach i Jabłoni Kościelnej.
W sumie w naszym regionie co trzecia przychodnia POZ działa już w systemie opieki koordynowanej.