Radio Białystok | Wiadomości | Szpitale będą szkolić "koordynatorów opieki" dla pacjentów chorych onkologicznie
Białostockie Centrum Onkologii i Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej będą szkolić koordynatorów opieki nad pacjentami z chorobą nowotworową. Zadaniem koordynatora jest przeprowadzenie pacjenta przez skomplikowany proces umawiania wizyt, odbierania wyników czy nawet przypominania o kolejnych badaniach.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Stanowisko wymaga szczególnych predyspozycji, nie tylko ze znajomości systemu opieki zdrowotnej i ścieżek postępowania w leczeniu konkretnych chorób, ale też umiejętności komunikowania się czy psychologii, dlatego potrzebne są stałe szkolenia, które będą realizowane w powołanej Akademii Koordynatora Opieki Onkologicznej - mówi dyrektor BCO Magdalena Borkowska.
Koordynator opieki onkologicznej to nowa profesja, którą przez ostatnie trzy lata testowały cztery ośrodki onkologiczne w Polsce, między innymi Białostockie Centrum Onkologii. Ministerialny pilotaż pokazał, ze koordynatorzy pełnią istotną rolę w procesie opieki nad pacjentem, bo dają chorym poczucie pełnego zaopiekowania, a jednocześnie odciążają lekarzy od czynności administracyjnych – mówi prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej profesor Włodzimierz Sawicki.
Obecnie w Białostockim Centrum Onkologii zajmuje się tym blisko 40 koordynatorek przepisanych do pacjentów z poszczególnymi schorzeniami. Celem powołanej Akademii Koordynatora ma być nauczanie podstaw onkologii, profilaktyki raka, poznawanie ścieżki postępowania z pacjentem onkologicznym a także umiejętność komunikowania tematyki badań klinicznych.
Nowoczesny sprzęt kupi szpital kliniczny w Białymstoku dzięki dotacji z Ministerstwa Zdrowia. Dostanie 20 milionów złotych, za które kupi m.in. dwa angiografy, mikroskop operacyjny, mobilny aparat RTG i nowoczesny stół operacyjny do zabiegów neurochirurgicznych.
To jeden z najlepszych ośrodków w Polsce leczących nowotwory ginekologiczne. Uniwersyteckie Centrum Onkologii w USK w Białymstoku obchodzi właśnie jubileusz pięciolecia istnienia. W tym czasie leczyło się w nim ponad 2 tysiące 200 pacjentek.
Budowa Uniwersyteckiego Centrum Onkologii Spersonalizowanej i rozbudowa klinik zakaźnych to najważniejsze z wyzwań na najbliższe lata, jakie stawia przed sobą obchodzący 60-lecie istnienia Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku.