Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Festiwal "Lipcowi" upamiętni ofiary Obławy Augustowskiej
Piknik edukacyjny, koncert, spacer po Augustowie czy gra miejska. W tym roku obchody 78. rocznicy Obławy Augustowskiej będą trwały aż pięć dni.
Obchody rozpoczną się w sobotę, 8 lipca na Rynku Zygmunta Augusta. Instytut Pileckiego zaplanował między innymi premierę gry planszowej "Dom Turka". Tego dnia odbędzie się też koncert, podczas którego Ewelina Flinta, Reni Jusis, Marika, Tulia i Jagoda Kret wykonają 10 utworów inspirowanych losami rodzin ofiar Obławy. Początek o 20:30.
Jak podkreślała na konferencji prasowej dyrektor Instytutu prof. Magdalena Gawin, będzie to wyjątkowe wydarzenie.
Autorką tekstów i reżyserką koncertu jest Aleksandra Górecka. Na scenie wystąpi również zespół Żurkowski. Przypomnę, że już rok temu grali oni w Augustowie utwory z płyty "Lipcowi" - mówi prof. Magdalena Gawin.
W niedzielę (10.07) organizatorzy zapraszają na śpiewanki patriotyczne, a w poniedziałek (11.07) na grę miejską. Na wtorek (11.07) zaplanowano spacer po Augustowie z przewodnikiem. Główne uroczystości odbędą się natomiast w środę (12.07) na terenie Domu Turka. Tam zostanie odsłonięty Mur Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej.
To instalacja artystyczna z nazwiskami ofiar. Wmurujemy wówczas również kamień węgielny w nowy element budynku. W tym miejscu po raz pierwszy odbędzie się publiczne odczytywanie nazwisk ofiar Obławy Augustowskiej "Przywróćmy im twarze i imiona". O 18:00, zgodnie z tradycją, przejdziemy do Bazyliki Najświętszego Serca Jezusowego, gdzie odprawiona zostanie uroczysta msza święta w intencji zamordowanych i ich rodzin - informuje dyrektor.
W dniach 11-12 lipca odbędą się również obchody 78. rocznicy Obławy Augustowskiej w Gibach.
Wracamy do tematu Obławy Augustowskiej. Mówiliśmy już o jej przebiegu i ofiarach. Dzisiaj zaś o poszukiwaniu zaginionych, miejscach zbrodni oraz o upamiętnieniu.
Na terenie Domu Turka w Augustowie powstanie Mur Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Znajdą się tam nazwiska osób zamordowanych w lipcu 1945 roku.
Dzisiaj (14.04) ma swoją oficjalną premierę. Jest to część wspólnego projektu pod nazwą "Lipcowi" Łukasza Żurkowskiego i Instytutu Pileckiego.