Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Kanał Augustowski będzie obchodził dwusetne urodziny
W piątek (16.06) w Płaskiej rozpoczynają się obchody dwusetnej rocznicy rozpoczęcia budowy Kanału Augustowskiego. Imprezy, konkursy i koncerty dla mieszkańców potrwają dwa dni.
Wójt Wiesław Gołaszewski mówi, że data wydarzenia nie jest przypadkowa.
- Równo 200 lat temu - 16 czerwca 1823 roku do Płaskiej przyjechał podpułkownik Ignacy Prądzyński i rozpoczął wytyczanie podjazdów pod śluzy. Rozpoczęły się w ten sposób pierwsze prace przy budowie Kanału Augustowskiego. Zakończyły się one sukcesem. Była to trudna inwestycja, która trwała kilkanaście lat. Pomimo różnych perypetii, mimo wojny i okresu powojennego oraz różnych zniszczeń, kanał nadal jest żeglowny, a wszystkie śluzy działają.
Obchody rozpocznie konferencja naukowa poświęcona Kanałowi Augustowskiemu oraz jego strefie.
- Chcemy uświetnić jakoś te 200 lat. Organizujemy konferencję, podczas której wystąpią różni eksperci. Wszystkie wygłoszone wówczas referaty zbierzemy w całość i spróbujemy z nich zrobić wydawnictwo. Na piątek i sobotę zaplanowaliśmy również coś dla relaksu i zabawy. Wystąpią różne zespoły. Na kanale pojawią się gondole, którymi będzie można popływać. Pierwszego dnia obchodów odbędzie się konkurs kuchni regionalnej – bitwa regionów, a dla dzieci wystąpią klauni.
W piątek impreza dla mieszkańców rozpocznie się o godzinie 15 na stadionie przy szkole. A w sobotę o 14:00.
Piosenki o Kanale Augustowskiej nikt jeszcze nie nagrał. Pierwszy uczynił to niedawno zespół Mała Orkiestra Dni Naszych.
Pomnik twórców Kanału Augustowskiego będzie gotowy dopiero pod koniec lata. Początkowo jego odsłonięcie planowano na połowę czerwca.
W przyszłym tygodniu zacznie się sezon żeglugowy na Kanale Augustowskim. Zanim jednak w rejs ruszą pierwsze jednostki, cały szlak musi zostać oznakowany.
Jaz na Kanale Augustowskim w Augustowie zostanie wyremontowany. Wczoraj (18.04) podpisano umowę na prace warte prawie 5 milionów złotych. Mają one zapewnić lepszą ochronę przeciwpowodziową mieszkańców.