Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Nowe ulice Lipsku. Niemal 10 kilometrów za 16 mln złotych
autor: Marcin Kapuściński
Ulica zniszczona przez sprzęt wojskowy, trasa prowadząca do terenów przemysłowych oraz wiejska droga, którą dowożone są dzieci do szkoły. W gminie Lipsk w ciągu kilkunastu najbliższych miesięcy powstanie około 10 kilometrów nowych asfaltowych nawierzchni.
Burmistrz Lech Łępicki zapowiada, że do końca listopada gotowe będzie pięć kilometrów dróg w samym Lipsku.
Odnowiona zostanie ulica Pusta biegnąca przy Straży Granicznej oraz jezdnia do terenów przemysłowych po dawnym zakładzie SUR. Ponadto trasa koło cmentarza dostanie nowy walor w postaci ścieżki rowerowej. To są nawierzchnie wykonane starą technologią, a w ostatnich latach uczęszczali nimi nie tylko rolnicy i przedsiębiorcy, ale też stacjonujące u nas wojsko. Posypały się i miejscami był to „ser szwajcarski”. Świetnie zbiegło się to więc z tym, że otrzymaliśmy środki z Polskiego Ładu.
Natomiast w przyszłym roku przebudowana zostanie niemal pięciokilometrowa trasa łącząca wsie Skieblewo, Żabickie i Starożynce.
Droga ta, choć leży na pograniczu z gminą Płaska, jest dla nas bardzo ważna. Jeżdżą nią autobusy szkolne, a jej nawierzchnia jest żwirowa i zniszczona. W czasie budowy wyszedł też pewien problem. Okazało się, że przebiegała poza naszym terytorium. W 1985 roku była bowiem regulacja granic gmin i półkilometrowy fragment znalazł się poza naszym samorządem. Sprostowano to i wytyczono nowy odcinek.
Koszty tych inwestycji władze Lipska pokryją z rządowego dofinansowania. Z Polskiego Ładu miasto otrzymało na ten cel łącznie aż 16 mln zł.
Kilkanaścioro sołtysów, radnych, strażaków i gospodyń wiejskich przekonywać będzie mieszkańców Lipska do skorzystania z programu "Czyste Powietrze". To efekt spotkania, jakie w czwartek (4.05) w tamtejszym ośrodku kultury zorganizował Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.
Jest to część ogólnopolskiej akcji „Łączą nas drzewa”.
We wtorek (21.02) w gminie Lipsk oficjalnie otwarto wyremontowany fragment prawie 6-kilometrowej trasy biegnącej od drogi wojewódzkiej do Bartnik i Bohater, a dalej do gminy Płaska.
Ponad 270 milionów złotych trafiło w ostatnich latach do powiatu augustowskiego w ramach rządowych programów.
Tak wynika z zestawienia interwencji dokonywanych przez ochotnicze straży pożarne zarejestrowane w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym.