Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Nie lada gratka dla wędkarzy w Wigierskim Parku Narodowym
Po raz pierwszy w jeziorach Wigierskiego Parku Narodowego będzie można legalnie łowić sumy. Chodzi przede wszystkim o dwa największe akweny - Wigry i Pierty.
Jak mówi główny ichtiolog Wigierskiego Parku Narodowego Michał Osewski, przez 35 lat próbowano ten gatunek odbudować.
Wcześniej ten gatunek był objęty całkowitą ochroną ze względu na bardzo małą liczebność. Nasze działania ochronne przyniosły efekty w postaci zwiększenia liczby sumów w jeziorach, dlatego od tego sezonu został on dopuszczony do połowu. Należy pamiętać, że wolno łowić go dopiero od 1 lipca i trzeba stosować się do tzw. wymiaru ochronnego. Polega on na tym, że uwalniamy osobniki poniżej 70 cm i powyżej 120 cm długości.
Jak dodaje Michał Osewski, dzięki regularnemu zarybianiu, w nadchodzącym sezoniee wigierskie jeziora będą obfitować w wiele gatunków ryb.
Głownie są to leszcze, płocie i szczupaki. Zakończyliśmy również zarybianie sielawą i sieją. Obecnie trwa jeszcze inkubacja ikry szczupaka. Zarybienia przypadną prawdopodobnie na początek maja. Do dyspozycji są większe jeziora, takie jak Wigry i Pierty, ale również mniejsze - Omułówek czy Mulaczysko. W każdym z nich jakąś rybkę można złowić.
W tym roku sezon wędkarski na wodach Wigierskiego Parku Narodowego rozpocznie się 29 kwietnia.
Będzie punktem początkowym szlaku aktywnej turystyki wodnej Cha-Ka-Bi, łączącego Czarną Hańczę, Kanał Augustowski i Biebrzę. W ramach tego projektu powstanie molo i wyremontowana zostanie marina w zatoce przy klasztorze wigierskim.
Za pomoc w odnawianiu drewnianej infrastruktury zapewni noclegi i wypożyczy rowery do zwiedzania regionu.
Rysie na dobre zamieszkały z Wigierskim Parku Narodowym.