Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Powstało ponad 46 hektarów łąk kwietnych. Łącznie wysiano tam aż 1,6 tysięcy kilogramów różnych nasion
Utworzyło je nadleśnictwa działające na Augustowszczyźnie.
A wszystko po to, by - jak mówi zastępca nadleśniczego Adam Sieńko - ratować pszczołę augustowską.
W ramach projektu współpracują z nami nadleśnictwa Płaska, Pomorze, Szczebra i Głęboki Bród. Każde z nich samo określiło wielkość oraz zakres poszczególnych działań. U nas powstało 15 hektarów takich pół kwietnych. W innych nadleśnictwach podobne wielkości, czyli od kilku do 15 hektarów.
Łąki kwietne mają przede wszystkim zapewnić pszczołom pokarm.
Przy tych łąkach ulokowaliśmy mini pasieki z wsiedloną już rodziną czystej rasy pszczoły augustowskiej. Będziemy tam również wykonywać działanie sprawdzające, polegające na analizie pyłkowej miodu z tych uli. Mamy już podpisaną umowę z instytutem w Puławach, który dokona takich badań. Wówczas będziemy wiedzieli, czy łąki kwietne mają wpływ na pobieranie pożytków, czy nie.
Na łąkach zasiano nasiona między innymi esparceta, facelii, tymotki czy różnych odmian koniczyny.
Pszczołami zajął się właściwie przez przypadek. Dzisiaj wie o nich niemal wszystko. A swoją wiedzą dzieli się na popularnym kanale na YouTube o nazwie Krasnowo.
Tytułem tym zostało uhonorowane przez burmistrza miasta za wkład w promowanie kultury bartniczej oraz działania na rzecz ochrony dziko żyjącej w Puszczy Augustowskiej pszczoły.
Chodzi o teren ad Nettą między sanatorium „Pałac na Wodzie” a hotelem „Karmel”.