Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Na terenie powiatu sejneńskiego zniszczono kolejny cmentarz staroobrzędowców
Nieznany sprawca, poszerzając drogę we wsi Olszanka, uszkodził 5 jam grobowych.
We wtorek (18.05) na miejscu odbyły się oględziny z udziałem m.in. policji, starosty sejneńskiego i przedstawiciela gminy.
Prezes Naczelnej Rady Staroobrzędowców w Polsce Janusz Jewdokimow, który podczas inwentaryzacji lokalnych cmentarzy zauważył zniszczenie grobów, liczy, że szybko uda się ustalić sprawcę lub sprawców.
Ktoś bez żadnych zezwoleń dokonał poszerzenia drogi. Podciął skarpę, odsłaniając groby. Wystawały z tej skarpy szczątki ludzkie. To jest zabytek , wpisany do ewidencji, posiada kartę cmentarza. To był pierwszy cmentarz na terenie Wielkiego Księstwa Litewskiego i w okolicach Sejn, założony został w XVIII wieku. Będziemy dokładać wszelkich starań, żeby znaleźć sprawców.
Janusz Jewdokimow nie kryje oburzenia, bo to kolejny w ostatnich miesiącach przypadek dewastacji miejsca spoczynku staroobrzędowców. Wyklucza, by sprawca nie wiedział, że przy tej drodze jest taki cmentarz.
Widnieje w geoportalu jako cmentarz staroobrzędowców. Na nim znajduje się drewniany krzyż. Jest opisany w literaturze naukowej oraz w przewodnikach po Sejneńszczyźnie. Miejscowi wiedzieli, że jest ten cmentarz. Na początku 2000 roku była nawet jednak osoba, która regularnie to miejsce sprzątała, usuwała zakrzaczenia.
Starostwo zabezpieczyło odsłoniętą skarpę przed dalszym osuwaniem się ziemi. Trwa ustalanie, jak doszło do zniszczenia grobów. Sejneńska prokuratura prowadzi w tej sprawie postępowanie.
To już kolejne tego typu zdarzenie na terenie powiatu sejneńskiego. Niemal rok temu na prywatnej działce w miejscowości Białogóry zniszczono podczas prac ziemnych miejsca pochówku staroobrzędowców. Prokuratura postawiła w tej sprawie zarzuty czterem osobom.
Wracamy do głośnej sprawy działki we wsi Białogóry, w gminie Giby. Znajdują się tam dwa cmentarze staroobrzędowe. W sierpniu ubiegłego roku nowi właściciele terenu rozpoczęli prace ziemne, uszkadzając kilkanaście grobów. Śledztwo w tej sprawie prowadzi sejneńska prokuratura.
Ostatnie wydarzenia związane z profanacją opuszczonego cmentarza staroobrzędowców we wsi Białogóry, przypomniały o istnieniu na Suwalszczyźnie tej nielicznej dziś mniejszości religijno-etnicznej.
To właśnie tam w gminie Giby zlokalizowano dwa cmentarze starowierów. Miało na nich dojść łącznie do około 400 pochówków.
Już w tym tygodniu odbędzie się drugie spotkanie z cyklu „Dawne wielokulturowe Suwałki”. Tym razem bohaterami będą staroobrzędowcy.