Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Ełcka prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie niedopełnienia obowiązków przez byłego wójta gminy Giby
Postępowanie było prowadzone od kilku miesięcy. Chodzi o wydaną w 2016 roku decyzję o warunkach zabudowy na działce we wsi Białogóry, na której znajdował się wpisany do ewidencji zabytków cmentarz staroobrzędowców.
Tak decyzję w tej spawie uzasadnia prowadząca sprawę prokurator Ewa Orzechowska.
- Zostało przyjęte nieumyślne działanie wójta gminy oraz urzędników, wobec tego, że urząd gminy nie prowadził prawidłowej ewidencji zabytków. Dysponował tylko wykazami i to różnymi wykazami. Przy planowaniu projektu i decyzji o warunkach zabudowy, którą jako podmiot zewnętrzny prowadziła architekt na zlecenie urzędu gminy, urzędnicy nie dostarczyli jej odpowiednich informacji.
Jednak najważniejszym powodem umorzenia sprawy było co innego.
- Przyjmując datę podpisania przez wójta decyzji o warunkach zabudowy z 20 stycznia 2016 roku, przedawnienie czynu zagrożonego karą do trzech lat następuje po 5 latach od tego zdarzenia, a więc ten okres już minął.
W sprawie cmentarza staroobrzędowców osobne postępowanie prowadzi także Prokuratura Rejonowa w Sejnach. Do tej pory śledczy postawili zarzuty czterem osobom, które na działce w Białogórach wykonywały prace ziemne, naruszając miejsca pochówku. Jak wyjaśnia prowadzący śledztwo prokurator Jarosław Grabowski, w tej sprawie pojawił się nowy wniosek dowodowy. Do przesłuchania pozostały dwie osoby, trzeba wykonać też dodatkowe czynności. Ale śledztwo ma się zakończyć jeszcze w tym miesiącu.
Wracamy do głośnej sprawy działki we wsi Białogóry, w gminie Giby. Znajdują się tam dwa cmentarze staroobrzędowe. W sierpniu ubiegłego roku nowi właściciele terenu rozpoczęli prace ziemne, uszkadzając kilkanaście grobów. Śledztwo w tej sprawie prowadzi sejneńska prokuratura.
W sprawie dewastacji cmentarza trwa prokuratorskie śledztwo.
Ostatnie wydarzenia związane z profanacją opuszczonego cmentarza staroobrzędowców we wsi Białogóry, przypomniały o istnieniu na Suwalszczyźnie tej nielicznej dziś mniejszości religijno-etnicznej.