Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Wraca kwestia odszukania grobów ofiar Obławy Augustowskiej
autor: Tomasz Kubaszewski
Po raz pierwszy od dłuższego czasu w oficjalnych rozmowach z Rosjanami pojawiła się kwestia wyjaśnienia okoliczności obławy augustowskiej. Jednak nie są znane żadne szczegóły, w tym - reakcja strony rosyjskiej.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Chodzi o spotkanie marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego z ambasadorem Rosji w Polsce Siergiejem Andriejewem. Wśród spraw, które poruszono znalazło się - jak czytamy w oficjalnym komunikacie - "odnalezienie i udostępnienie dokumentów z rosyjskich archiwów dotyczących obławy augustowskiej i miejsca pochówku jej ofiar". Zapytaliśmy senackie biuro prasowe o więcej informacji na ten temat. Po paru tygodniach oczekiwania na odpowiedź odesłano nas do lakonicznego komunikatu oficjalnego.
Żadnych dodatkowych informacji dotyczących tego spotkania nie miało też Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Biuro prasowe tej instytucji dodało jednak, że sprawa obławy była poruszana w 2017 i 2019 roku podczas konsultacji ministerialnych dyrektorów departamentów. Stronie rosyjskiej zaproponowano też wznowienie prac zajmującej się tematami historycznymi Grupy do Spraw Trudnych, ale nie było na to zgody.
Jednocześnie nasze MSZ parokrotnie zabiegało o pomoc u władz białoruskich. Do egzekucji zatrzymanych w lipcu 1945 roku Polaków mogło dojść bowiem na terenie tego kraju. Białorusini stwierdzili jednak, że materiałów archiwalnych na ten temat nie mają, a na prace poszukiwawcze miejsca pochówku się nie zgodzili.
Na wzgórzu w Gibach robotnicy ustawili w sobotę (14.12) nowy 10-metrowy krzyż poświęcony ofiarom obławy augustowskiej. Stary, częściowo spróchniały został wcześniej zdemontowany i stanie w innym miejscu.
Chcą, aby Ratusz oznaczył torowisko, skąd odjeżdżały wagony z zesłańcami. Urzędnicy zapowiadają, że miejsce pamięci powstanie, ale dopiero po remoncie budynku.
W Augustowie odsłonięto pomnik ofiar Obławy Augustowskiej. Uroczystości poprzedziły odśpiewanie hymnu państwowego, słowo historyczne, apel pamięci oraz Nabożeństwo Słowa Bożego. Pomnik - około trzymetrowa konstrukcja z brązu - jest na rondzie NSZZ Solidarność.
Przy Wzgórzu Krzyży w Gibach, miejscu symbolizującym grób ofiar Obławy Augustowskiej, obchodzono w niedzielę (21.07) 74. rocznicę największej zbrodni dokonanej na Polakach po II wojnie światowej. Obława nazywana jest również małym Katyniem.
Prace nad dramatem trwają właśnie w białostockim Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki.
To spotkanie poświęcone największej powojennej zbrodni na Polakach dokonanej przez Sowietów.
Chodzi m.in. o uwierzytelnione odpisy archiwaliów, które opublikowane zostały na rosyjskich stronach internetowych.